REKLAMA

Jak pěstovat kombuchu a ochutit ji během 2. fermentace

Nekupujte kombuchu v obchodě! Pokud znáte postupy fermentace a dochucení, vyrobíte si ji doma stejně dobrou. Podle studie anglických vědců zveřejněné v odborné publikaci Nutrient tento nápoj prokazatelně obsahuje probiotika.

REKLAMA

Co je to kombucha

Kombucha je kvašený nápoj, tradičně vyráběný z černého čaje a cukru. Fermentuje se pomocí Scoby, symbiotické kultury bakterií a kvasinek. Během fermentačního procesu Scoby konzumuje cukr a uvolňuje organické kyseliny a malé množství etanolu. Nálev z kombuchy obsahuje cenné bioaktivní látky a probiotika.

„Studie využívající analýzu s vysokým průchodem sekvenování ukázaly, že po fermentaci jsou rody Candida a Zygosaccharomyces převládajícími kvasinkami v kombuše, zatímco Komagataeibacter, Lyngbya, Gluconobacter, Laktobacily a Bifidobakterie jsou nejhojnějšími bakteriálními rody,“ uvádí autoři E. Dimidi a Selina Rose Cox v práci publikované v odborném dvouměsíčníku Nutrients.

Pěstujte si elixír doma

Žijeme v uspěchané době a konzumní společnosti. Proto se mnozí z nás uchylují k různým způsobům relaxace a domácí výroba potravin a nápojů je jedním z nich. Fermentace je zajímavý proces. Den po dni se můžeme s radostí dívat na to, jak se váš výrobek mění do požadované chuti a struktury.

Jaký čaj do kombuchy

Nejčastěji se kombucha pěstuje v černém nebo zeleném čaji. Chuť a kvalita čaje výrazně ovlivní výsledný nápoj. Zvláště lahodnou příchuť v nápoji vytvoří např. silný černý čaj Assam s plným tělem, nebo luxusní Darjeeling. Použijte však jednoduše to, co vám chutná. Čaje mohou být klidně i z pytlíku a ovoněné aromaty. Kouzlo domácí výroby spočívá v tom, že si vytvoříte jedinečný nápoj přizpůsobený vám na míru. Kombucha roste i v ovocných čajích. K těm je ale dobré přidat ještě trochu černého.

REKLAMA

Návod na pěstování kombuchy

  • Startér + Scoby matka
  • 7 g čaje/1 l vody
  • 70 g cukru/1 l čaje
  • třílitrová sklenice

Nejdříve si potřebujeme sehnat Scoby – matku, mladou malou bílou kombuchu. Tu koupíte nejlépe u známých, nebo na sociálních sítích ve skupinách nadšených pěstitelů kombuch. Mateční houba se dá koupit i v obchodě, ale domácí lépe roste.

První mateční Scoby patří do 1 litru nálevu. Nejprve si doma si uvaříte 1 litr čaje, osladíte ho a necháte úplně vychladnout. Poté nalijete do sklenice čaj, nálev a vložíte Scoby. Za týden se vám nahoře udělá blána, nová Scoby, která bude pořád tloustnout.

Každý týden měníte nálev s tím, že 1/7 nálevu si necháte do následující várky. Uchovávejte ve sklenici s plátýnkem místo víčka, aby kombucha mohla dýchat.

Na co si dát pozor

  • Sklenice, ruce a nádobí musí být vždy perfektně čisté. Když se kombuše něco nelíbí, zkazí se, zezelená nebo zchlupatí.
  • Mějte oslazený chladnoucí čaj i kombuchu vždy zakryté, aby vám kombuchu nenapadly octomilky.

Druhá fermentace

Kouzlo profesionálního marketingu spočívá v údajně nedostižném ochucování čili druhé fermentaci. Zvládnout se to dá ale i doma, metodou pokus omyl dojdeme k vytouženému cíli. Do hotového nálevu vložíte 10 % rozmixovaného ovoce – rakytníku, rozmixovaných lesních plodů apod., a necháte fermentovat při pokojové teplotě 2 až 3 dny. Závisí na teplotě v místnosti. Čím je tam tepleji, tím kombucha fermentuje rychleji.

REKLAMA

Fermentace s pomerančem a zázvorem

Do 1 l nálevu přidáte 100 ml šťávy z pomeranče se zázvorem. Necháte fermentovat na lince, 2x denně upouštějte vzduch. Za dva dny je hotová a vy směle můžete zkoušet vaše oblíbené varianty, příp. se pokoušet přibližovat k chuti průmyslově vyráběné kombuchy. Inspiraci na nejoblíbenější příchutě najdete např. v knize The Big Book of Kombucha od Hannah Crum a Alexe LaGoryho.

Red rumi

Pije se i očima. Proto je red rumi jedna z nejoblíbenějších příchutí. Do 1 l čaje přidáme 30 g směsi z ibišku a šípku. Ibišek se přidává na barvu a šípek kvůli velmi levné ceně. Růžovou kombuchu si pak můžeme ještě ochutit podle svého gusta.

Autor: Martina Hokszová – NašeTéma. Zdroje: Science Direct, Kniha – CRUM, Hannah. & LAGORY, Alex. The Big Book of Kombucha: Brewing, Flavoring, and Enjoying the Health Benefits of Fermented Tea. Storey Publishing, LLC, 2016. Kniha – JONÁŠ, Josef; KUCHAŘ, Jiří a FREJ, David. Jak dál po antibiotikách (a během jejich užívání): manuál pro úspěšné ozdravení trávicího traktu po aplikaci syntetických antibiotik. Praha: Eminent, 2017.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Ministr zemědělství Marek Výborný přišel o papíry

Šéf lidovců a ministr zemědělství Marek Výborný je už přes tři měsíce bez řidičského průkazu. Policisté mu...

Hygienici varují před elektronickými cigaretami. Hrozí otrava i smrt

Hygienická stanice hlavního města Prahy bije na poplach kvůli nebezpečným elektronickým cigaretám s nadlimitním obsahem nikotinu. Podle...

Ukrajinou otřásá korupční kauza na ministerstvu obrany. Zmizelo téměř půl miliardy...

Ukrajinské ministerstvo obrany čelí rozsáhlé korupční aféře. Podle Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny (NABU) došlo ke zpronevěře více...

Meteorologové vydali na víkend předběžnou výstrahu. Vrátí se mráz i sníh

Zatímco v pátek nás ještě čeká počasí připomínající jaro, už v sobotu dorazí studená fronta, která výrazně...

Myslí AI jako člověk? Odpověď na tuto otázku odhaluje zajímavá studie

Umělá inteligence dokáže ohromit svými odpověďmi, ale myslí skutečně jako člověk? Nová studie odhaluje, že i ty...

Dámské halenky – široké možnosti stylingu

Dámské halenky představují důležitý prvek každého šatníku. Díky široké škále střihů a designů je lze snadno přizpůsobit...

Herecký svět smutní. Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík

Herecký svět přišel o výjimečnou osobnost. Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík, nezaměnitelný hlas českého divadla...

Češi cestující do Británie potřebují novou registraci ETA. Návod, jak na...

Od dubna 2025 musí Češi před cestou do Velké Británie vyplnit novou registraci ETA. Poradíme vám, jak...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA