Zbytek kovového odpadu z ISS zasáhl dům na Floridě, potvrdila NASA

Kovový předmět o rozměrech malé plechovky, který v březnu letošního roku proletěl střechou domu na Floridě, byl kus odpadu vypuštěného z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Ve svém prohlášení to potvrdila americká vesmírná agentura NASA.

Reklama

„Podobné vesmírné smetí zpravidla shoří při průletu atmosférou, někdy však jeho části doputují až k zemskému povrchu,“ uvedla ČTK.

„Případy, kdy takovéto předměty zasáhnou budovy nebo někoho zraní, jsou extrémně vzácné,“ napsal web Ars Technica, ten se incidentem na Floridě podrobně zabýval.

Vesmírný odpad zasáhl 8. března dům ve městě Naples. „Prosvištěl střechou a prošel skrz dvě podlaží,“ uvedl na sociální síti X jeho majitel Alejandro Otero. V době nárazu nebyl doma, ovšem jeho syn ano. „Skoro to zasáhlo mého syna. Můžete, prosím, pomoct s tím, aby mě NASA kontaktovala?“ pokračoval Oterův příspěvek.

NASA následně předmět převzala a analyzovala v Kennedyho vesmírném středisku. Závěr je takový, že kovová hrouda vážící skoro tři čtvrtě kilogramu pochází z nákladu vyřazených baterií, které operátoři vypustili z ISS v březnu 2021.

„Agentura vyhodnotila, že odpad je sloupek z podpůrného letového vybavení NASA použitého k připevnění baterií na přepravní paletu,“ uvádí NASA v tiskovém prohlášení. NASA podle ní očekávala, že celý náklad vážící přes 2500 kilogramů v atmosféře shoří. Nyní bude analyzovat, proč se tak nestalo, a „podle potřeby“ upraví své postupy.

O tom, zda agentura hodlá Oterovi vyplatit odškodné, se prohlášení nezmiňuje. Ars Technica ve svém článku citoval odbornici, podle níž by muž mohl žalovat americkou federální vládu, případně vymáhat odškodné od cizího státu, pokud by se ukázalo, že jeho dům poškodil objekt pocházející ze zahraničí.

Autor: Jan Votruba, ČTK

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama