REKLAMA

Vědci vytvořili diamantovou baterii, která se nemusí nabíjet tisíce let

Revoluce v oblasti baterií je na obzoru. Vědci z Bristolské univerzity a Britského úřadu pro atomovou energii (UKAEA) se pochlubili prvním funkčním prototypem diamantové baterie s uhlíkem-14. Co to znamená? Potenciál napájet zařízení po tisíce let, a to bez nutnosti dobíjení či výměny.

REKLAMA

Tajemství dlouhé životnosti této baterie tkví ve využití radioaktivního izotopu uhlíku-14, dobře známého z radiokarbonového datování v archeologii. Vědci jej však tentokrát zužitkovali pro výrobu zdroje energie s nevídanou výdrží, vyplývá z informací zveřejněné na webu University of Bristol.

„Naše mikroelektrická technologie otevírá dveře k neuvěřitelnému množství aplikací, od vesmírných technologií a bezpečnostních zařízení až po miniaturní lékařské implantáty,“ tvrdí s nadšením profesor Tom Scott, odborník na materiály z Bristolské univerzity.

Jak to funguje? Diamantová baterie využívá přirozeného radioaktivního rozpadu uhlíku-14, jehož čas rozpadu činí úctyhodných 5 700 let. Uvolňující se energie je pak „zachycována“ diamantovou strukturou. Princip je podobný solárním panelům, které přeměňují světlo na elektřinu. S tím rozdílem, že diamantová baterie namísto světelných částic (fotonů) využívá rychle se pohybující elektrony.

„Diamantové baterie představují bezpečný a udržitelný způsob, jak zajistit stálý výkon v mikrowattech. Jde o nově vznikající technologii, která využívá uměle vytvořený diamant k bezpečnému zapouzdření malého množství uhlíku-14,“ vysvětluje Sarah Clark, ředitelka Tritium Fuel Cycle v UKAEA.

REKLAMA

Kde všude by se taková „věčná baterie“ dala využít? Možností je celá řada. V medicíně by mohla znamenat revoluci pro pacienty s implantáty, jako jsou kardiostimulátory, oční implantáty či sluchadla. Pacienti by se tak vyhnuli opakovaným chirurgickým zákrokům spojeným s výměnou baterií.

Další uplatnění by se našlo v extrémních podmínkách, ať už ve vesmíru, kde je spolehlivý zdroj energie klíčový pro fungování satelitů a sond, nebo v odlehlých a těžko dostupných místech na Zemi. Baterie by mohly napájet například aktivní radiofrekvenční (RF) štítky pro sledování zařízení ve vesmíru i na Zemi, a to po celá desetiletí.

Vědci z Bristolské univerzity a UKAEA dokonce vyvinuli speciální plazmové depoziční zařízení pro pěstování diamantu v areálu UKAEA v Culhamu. Tento vývoj je částečně výsledkem výzkumu v oblasti jaderné fúze, což dokazuje, jak se znalosti z jednoho oboru mohou uplatnit i v jiných odvětvích.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Rusko je pobouřeno útokem USA na Írán

Rusko ostře kritizuje USA za bombardování íránských jaderných zařízení a varuje před nebezpečnou eskalací na Blízkém východě....

Oprava Ferrari: Na co si dát pozor při servisu sportovní ikony

Ferrari je značka, která vzbuzuje respekt – jak na silnici, tak v garáži. Je ale třeba si...

Americký útok na Írán: Cílem byla jaderná zařízení Fordow, Natanz a...

Americké letectvo zaútočilo na íránská jaderná zařízení Fordow, Natanz a Isfahán. Strategické bombardéry B-2 shodily těžké bomby...

Výhrůžky donutily divadlo v Polsku stáhnout ukrajinskou vlajku

Kvůli opakovaným výhrůžkám stáhlo slavné divadlo Juliusze Słowackého v polském Krakově ukrajinskou vlajku z fasády a přemístili...

Estonsko, Lotyšsko, Litva a Polsko žádají EU o podporu obranné linie...

Pobaltské státy a Polsko bijí na poplach: Rusko a Bělorusko ohrožují východní hranici EU sabotážemi a zneužíváním...

Co si zabalit do kufru na dovolenou? Zde je několik věcí,...

Příprava na letní dovolenou nemusí být chaosem na poslední chvíli. Stačí trochu plánování a správný seznam, aby...

Donald Trump schválil plány útoku na Írán. Rozkaz ještě nevydal

Americký prezident Donald Trump podle médií schválil plány na útok proti Íránu, ale váhá s finálním rozkazem....

Novotný vjel sekačkou na přejezd, když blikala červená. Případ řeší policie

Bývalý starosta Řeporyjí Pavel Novotný šokuje novým incidentem. Na sekačce vjel na železniční přejezd, když blikala červená....
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA