Američané truchlí. Jejich milovaný TikTok je v USA oficiálně zakázaný. Zákon, který zakazuje provoz aplikace, vešel v platnost a smazal ji z online platforem. Politici se obávají, že čínská společnost ByteDance, která TikTok vlastní, sbírá o amerických uživatelích citlivá data a posílá je čínské vládě.
TikTok, sociální síť, která uchvátila miliony mladých po celém světě a stala se fenoménem, v USA oficiálně skončila. Zákon, který zakazuje její provoz, vstoupil v neděli 19. ledna 2025 v platnost a aplikace tak zmizela z amerických online platforem.
TikTok has now been banned in the United States pic.twitter.com/f4sc9Mk6Sd
— iFireMonkey (@iFireMonkey) January 19, 2025
V sobotu večer se američtí uživatelé TikToku nestačili divit. Místo oblíbených videí a vtipných scének je v aplikaci přivítala zpráva, že TikTok v USA kvůli zákazu končí. A co víc, aplikace zmizela i z online platforem Google Play a App Store. Prostě šlus, finito, konec!
A proč se tohle vlastně stalo? Američtí politici se už pěkně dlouho obávají, že čínská společnost ByteDance, která TikTok vlastní, sbírá o amerických uživatelích citlivá data a sdílí je s čínskou vládou. A to se jim, pochopitelně, nelíbí.
Už v prosinci 2022 prezident Biden podepsal zákon No TikTok on Government Devices Act, který zakazoval používání aplikace na zařízeních federální vlády. V březnu 2023 pak Ministerstvo spravedlnosti a FBI spustily vyšetřování TikToku kvůli podezření ze špionáže amerických novinářů. TikTok se sice brání, že nic takového nedělá, ale americké úřady jsou neoblomné. Dokonce označily TikTok za „hrozbu národní bezpečnosti“.
A co na to ti, co TikTok používají? Pro spoustu tamních uživatelů je to hlavní zdroj zábavy a taky způsob, jak být v kontaktu s přáteli. Teď budou muset hledat jiný způsob, jak si ukrátit dlouhou chvíli. Někteří uživatelé ale neztrácejí naději a zkouší různé způsoby, jak zákaz obejít. Jedním z nich je vytvoření nového účtu mimo USA a přístup k aplikaci přes VPN. Jestli to bude fungovat, to se teprve uvidí.
Do celé kauzy se vložil i prezident Donald Trump. Slíbil, že se pokusí najít řešení, jak TikTok v USA zachránit. Dokonce se mluví o tom, že by mohl zákaz na 90 dní odložit. V září 2023 se zástupci TikToku naposledy setkali s Výborem pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS), aby se pokusili o dohodu.
Zákaz TikToku v USA je pěkně divoká věc, která může mít velký dopad. Nejde jen o to, že se lidi bojí o svoje data, ale taky o to, že to může omezit svobodu projevu. A co když se tohle stane i s dalšími aplikacemi, co vlastní firmy z jiných zemí?
Celá tahle situace kolem sítě TikTok dokazuje, jak je to v dnešním digitálním světě složité. A taky to ukazuje, jaké panuje napětí mezi USA a Čínou. Možná se s příchodem Trumpa do čela USA TikTok nakonec povolí. A nebo taky ne. Kdo ví?