Na obraze starém skoro 200 let drží žena něco, co vypadá jako mobil. Je to důkaz cestování v čase, nebo jen iluze? Odborník na umění přichází s překvapivým odhalením, které konspirační teoretiky uzemnilo.
Na sociálních sítích se rozpoutal bouřlivý vír debat a konspiračních teorií. Lidé si začali všímat jednoho zarážejícího detailu na téměř 200 let starém obraze – žena na něm údajně drží mobilní telefon značky iPhone. Ano, čtete správně, a to i přesto, že první iPhony spatřily světlo světa až v roce 2007, kdy je podle webu PatentlyApple.com 9. ledna představil Steve Jobs.
„Does Ferdinand Georg Waldmuller’s 1860 painting ‚The Expected One‘ show a young woman walking along, staring at her smartphone?“
No. Obviously not. Why is this a topic?
People thinking that she is holding a mobile device are killing me.Anyway, Happy Thanksgiving! pic.twitter.com/fGood3PmQN
— Gerry Kissell – Comic Artist Official Page (@gerrykissell) November 24, 2022
Obraz „Očekávání“ od rakouského umělce Ferdinanda Georga Waldmüllera, namalovaný v roce 1860, se stal na internetu virálním hitem. Na malbě vidíme ženu kráčející krajinou, která v rukou drží něco, co na první pohled připomíná mobilní telefon, a muže s květinou, který na ni čeká. Tuto zarážející podobnost poprvé zaregistroval turista z Glasgow, Peter Russell, čímž odstartoval lavinu konspiračních teorií.
V rozhovoru pro magazín Vice Peter Russell podotkl: „Nejvíc mě udivuje, jak moc současná technologie změnila interpretaci obrazu a jak využila celý jeho kontext.“ Co by si asi pomysleli lidé v roce 1860, kdyby viděli mobilní telefon?
Podle Russella by tehdy lidé na obraze nejspíš identifikovali zpěvník nebo modlitební knížku. Dnes však vidíme ženu, která je pohledem zabraná na displej svého mobilního telefonu, jako by se jednalo o scénu ze současnosti.
Když se do ožehavé debaty vložil expert na umění a generální ředitel umělecké agentury Gerald Weinpolter, všem konspirátorům náhle spadla brada. Ten s konečnou platností prohlásil: „Žena na tomto obraze od Waldmüllera si nehraje s iPhonem, ale šla do kostela s malou modlitební knížkou.“ A je to tady. Všechny teorie o cestování v čase jsou tímto odborným prohlášením zpečetěny.
Ačkoli většina z nás samozřjmě ví, že takové technologické vymoženosti patří do 21. století, imaginace a potřeba věřit v záhady některé z nás stále vedou k fascinujícím spekulacím.
Je to skutečně jen umělecké dílo, nebo se za ním skrývá víc? Jedno je jisté: umění nás provokuje, ať už to bylo včera, dnes nebo v budoucnu. Takže co myslíte? Je možné, že se ve světě umění skrývají ještě další takové záhady?
Autorský text: Milan Polák. Zdroj: Vice.com