Ženy o svou krásu pečují napříč tisíciletími a každá doba přinášela jiné způsoby, jak si ji udržet, o čemž jsme psali nedávno. Dnes se zaměříme na to, jak o svou pokožku a vzhled pečovali starověcí Egypťané.
Když se řekne starověký Egypt, každý si vybaví pyramidy, faraony, kteří byli uctíváni jako bohové, nebo zajímavý způsob života místních obyvatel. Stejně tak nám na mysli vytane dokonalost žen i mužů, kteří byli často znázorňováni jako bezchybní.
Není žádným tajemstvím, že starověcí Egypťané byli svou krásou téměř až posedlí. Aby jí docílili, využívali zvláštní procedury a produkty, které získávali z různorodých surovin. Nechtěli však pouze zvýraznit svůj vzhled, důležitá byla samotná péči o pokožku celého těla. Na první místo stavěli hygienu, která vypovídala o jejich důstojnosti.
Základem byla příprava pokožky
Bezchybnost vyžadovala hydratovanou a svěží pokožku, proto Egypťané dbali na pořádnou péči. Mezi klasické rituály krásy patřily mléčné koupele z kozího a oslího mléka, které měla obzvlášť v oblibě královna Kleopatra, a pak aplikace vonných olejů. Byly vyrobeny z květin a vonného dřeva, tyto suroviny se pak míchaly s olejem, nebo tukem. Je třeba podotknout, že používáním olejů sledovali rovněž praktické důvody, pokožku jimi totiž chránili před sluncem, které ji vysoušelo.
Pleť by však nemohla být čistá a jemná bez kvalitního peelingu, na němž rovněž bazírovali. Pravidelně ho prováděli pomocí solí z Mrtvého moře, čímž se odstranily nečistoty a vytvořil se hladký základ pro nanesení líčících produktů. Jedním z tajemství krásy rovněž byly pleťové masky, nejčastěji složené z mléka a medu. Dokonce vynalezli určitý druh deodorantu – do podpaží si aplikovali kuličky kadidla. Egypťané jsou také považováni za průkopníky depilace, pokožka totiž podle jejich smýšlení mohla bezchybně vypadat pouze bez ochlupení.
Zvýrazněné oči
Když se podíváme na staroegyptské umění, na každém z portrétů je patrný oční make-up. Egypťané totiž věřili, že jsou oči pohledem do duše a samozřejmě jsou tím, co je na člověku nejvíce viditelné. Obkreslování očí uhlem mělo vytvořit žádaný výsledek – efekt kočičího, nebo mandlového oka. Přestože se dekorativní kosmetika používala za účelem zkrášlení, ve starověkém Egyptě měla mnohem významnější roli než jen vytvoření hezkého vzhledu.
„Jak je typické pro staré Egypťany, zaujali ke konceptu očního make-upu skutečně holistický přístup. Nejenže byl make-up dekorativní a okrasný, tento přístup sloužil také lékařským, magickým a duchovním praktikám,“ uvádí Judith Illes v odborném článku Ancient Egyptian Eye Makeup. Krása pro ně byla smyslem existence i v posmrtném životě.
Egypťané zpravidla využíval kohl, který byl vyroben z mletého galenitu a oleje. Sloužil k nakreslení linek kolem očí a rovněž měl ochranné a zdravotní výhody. „Kohl měl terapeutickou hodnotu při ochraně očí před infekcemi způsobenými slunečním zářením, prachem nebo mouchami,“ uvádí egyptoložka Helen Strudwick v knize Encyclopedia of Ancient Egypt. K výrobě očních stínů využívali práškový malachit v kombinaci s olejem, výsledkem pak byl zelený odstín. Předpokládá se, že tuto barvu volili, jelikož věřili, že má magické vlastnosti. Na tvářenky a rtěnky pak sloužil okr a ke zvýraznění obočí používali rozdrcené pálené mandle.
Muži nezůstávali pozadu
Byť se kosmetické produkty jeví především jako záležitost žen, ve starověkém Egyptě, vlastně už ani dnes, nejsou pouze jejich výsadou. Líčení se až tak nelišilo, muži i ženy využívali stejné produkty a techniky. Rozdíl však najdeme ve srovnání společenských stříd, především v uchovávání zkrášlovatel. Jak uvádí Carl Seaver ve svém článku pro History Defined, vyšší třída dbala na kvalitní nádoby, v nichž se líčidla skladovala, a zpravidla byly vyrobeny ze slonoviny a vyřezávaného dřeva. Nižší třída naopak používala obyčejné malé nádoby nebo hrnce.
Péče o vzhled byl zkrátka jeden z nejzásadnějších předpokladů pro život v Egyptě. „Sbírka starověkého Egypťana může obsahovat nádoby na kohl, třecí kameny k rozmělnění minerálů, jako je azurit, tenké aplikátory na make-up, alabastrové nádobky na masti, lžičku na make-up a další, všechny překvapivě podobné kosmetickým doplňkům, které používáme dodnes. I když vám nakreslení jedné oční linky ráno připadá rutinní, zamyslete se nad staroegyptskými rituály, až příště sáhnete po tubě s make-upem. Kosmetika pro ně byla stejně důležitou – ne-li ještě důležitější – záležitostí, která nás spojuje napříč časem,“ podotýká Riley Black pro web Natural History Museum of Utah.
Autor: Pavla Krejčí. Zdroj: Kniha – STRUDWICK, Helen. Encyclopedia of Ancient Egypt. London: Amber Books 2006.