REKLAMA

Útoky na novináře v Česku sílí. Institut vyzývá politiky: Nepodněcujte k násilí

Útoky na české novináře se stávají každodenní realitou, varuje průzkum Českého výboru International Press Institute a agentury Ipsos. Vyplývá z něj, že 6 % lidí pracujících v novinářské profesi čelí útokům denně, dalších 15 % týdně a 17 % měsíčně. Většina incidentů zůstává nenahlášena, což podle odborníků ohrožuje svobodu tisku. CZ IPI proto chystá online platformu na podporu novinářů.

REKLAMA

Situace českých novinářů se zhoršuje, útoky na ně jsou čím dál častější a mají vážné dopady na svobodu tisku. Vyplývá to z průzkumu Českého výboru International Press Institute (CZ IPI) a agentury Ipsos, který probíhal začátkem letošního roku a zúčastnilo se ho 232 novinářů z českých médií. Výsledky ukazují, že 6 % novinářů čelí útokům denně, 15 % týdně a 17 % měsíčně. Nejčastější formou agrese jsou verbální útoky v online prostoru (35 %), přičemž osobní verbální útoky postihují ženy více než dvakrát častěji než jejich mužské kolegy.

„Šetření probíhalo mezi novinářkami a novináři většiny velkých českých redakcí, veřejnoprávních i soukromých médií. Ukázalo se, že nejrůznějším formám agrese čelí skutečně často a že to považují za nebezpečí nejen pro sebe, ale pro celou profesi. Nevím, proč by měli novinářky a novináři snášet něco, co je v jiných povoláních považováno za zcela nepřijatelné,“ uvedl předseda správní rady CZ IPI Robert Čásenský.

Hrozba pro svobodu tisku

Průzkum odhalil, že 79 % novinářů považuje útoky za aktuální hrozbu pro svobodu tisku. Sedm z deseti respondentů přiznává, že riziko agrese ovlivňuje způsob, jakým vykonávají svou práci, a 44 % se kvůli útokům stalo v posledních letech opatrnějšími. Znepokojivých 14 % novinářů dokonce zvažovalo, že kvůli agresi ukončí svou kariéru. Přesto většina (60 %) poslední útok nenahlásila, a to zejména proto, že jej nepovažovali za dostatečně závažný (44 %) nebo jej vnímají jako součást své profese (29 %).

Sociální sítě se ukázaly jako nejčastější místo incidentů, přičemž původcem bývá většinou běžný občan. V 76 % případů je cílem útoku konkrétní novinář. Podle průzkumu 62 % respondentů zaznamenalo za posledních pět let nárůst agresivity vůči své osobě, což některé novináře vede k autocenzuře.

REKLAMA

„Data z toho průzkumu nám potvrdila, že útoky na novináře jsou velmi rozšířený problém, který sahá daleko za hranici online prostoru. Jedná se o útoky vedené snahou novináře zastrašit a v důsledku tak omezit svobodu projevu. Novináři už dnes popisují, že kvůli četnosti útoků občas sahají k autocenzuře. Proto jako Český výbor IPI vyvíjíme online platformu, kam budou novinářky a novináři moct nahlašovat útoky, se kterými se osobně při práci setkají. A následně jim budeme poskytovat adekvátní podporu,“ uvedla místopředsedkyně správní rady CZ IPI Zuzana Vlasatá.

Reakce na útoky

Navzdory rostoucímu problému 61 % novinářů tvrdí, že útoky nemají přímý vliv na způsob, jakým vykonávají svou práci. Přibližně 11 % si osvojilo bezpečnostní návyky, aby se chránili. Podle průzkumu 69 % novinářů hodnotí opatření svých zaměstnavatelů na ochranu jako dostatečná, a v případě trestních řízení nebo civilních žalob, které zažilo 14 % respondentů, bylo 88 % zaměstnavatelů součinných.

Přesto novináři volají po systémovější podpoře. Téměř devět z deseti by uvítalo systém, který by jim pomohl lépe čelit hrozbám. Mezi preferované formy pomoci patří právní podpora (76 %), psychologická pomoc (42 %) a opatření související s osobní bezpečností (41 %).

Nová platforma pro bezpečnou žurnalistiku

CZ IPI na situaci reaguje vytvořením online platformy, která umožní novinářům nahlašovat útoky a získat potřebnou podporu.

REKLAMA

Platforma se inspiruje podobnými iniciativami v Nizozemsku (persveilig.nl) a na Slovensku (bezpecna.zurnalistika.sk). Nabídne možnost důvěrné konzultace, právní pomoc a edukaci o tom, jaká mají novináři práva a jak řešit situace s možnými trestněprávními důsledky.

Projekt Bezpečná žurnalistika získal podporu profesních organizací, jako je Unie vydavatelů, Asociace online vydavatelů či Syndikát novinářů, a také všech oslovených redakcí seriózních médií. Finanční podporu poskytují Bakala Foundation, Nadační fond nezávislé žurnalistiky, Nadace Tipsport a Velvyslanectví Nizozemského království.

Výzva politikům

„V posledních týdnech se ve veřejném prostoru objevilo hned několik momentů, které lze vykládat jako výzvu k napadení novinářek či novinářů (příkladem mohou být výroky Filipa Turka vůči Vojtěchu Dobešovi nebo Daniela Sterzika vůči Karolíně Brodníčkové), v minulosti by se však našla i řada dalších. Takové výroky jsou nebezpečné, mohou totiž vést ke skutečnému napadení žurnalistů ze strany příznivců dotčených politiků nebo jejich stran a hnutí. Proto se vší vážností vyzýváme politiky, aby se takových výroků zcela zdrželi a také už publikované výroky či výhrůžky odstranili,“ uvedli za Český mediální výbor Mediálního tiskového institutu Robert Čásenský, Zuzana Vlasatá, Karolína Kašparová, Jaroslav Mašek a Petr Orálek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rychlou jízdu Turka vyšetřují dálniční policisté. Může přijít o řidičák

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Písecko zasáhlo zemětřesení. Seismická stanice Kašperské Hory naměřila 3,2 stupně

Jihočeský kraj ve čtvrtek večer zasáhlo zemětřesení o magnitudě 3,2 stupně Richterovy škály v blízkosti obce Mirotice,...

Co se stane v Arktidě, nezůstane v Arktidě. Vědci varují před...

Tání ledu v Arktidě může odhalit i dávno zapomenuté hrozby. Vědci bijí na poplach: pod permafrostem mohou...

Rychlou jízdu Turka vyšetřují dálniční policisté. Může přijít o řidičák

Europoslanec Filip Turek se dostal do hledáčku dálniční policie kvůli rychlé jízdě. Na sociálních sítích sám zveřejnil...

Ministři nepřišli na interpelace. „To je chování ve stylu totalitních manýrů,“...

Čtvrteční interpelace v Poslanecké sněmovně se nekonaly. Ani jeden ministr vlády Petra Fialy se nedostavil, to opozici...

Omlouvám se za šikanu, osočování a dehonestaci. Pavel Novotný zveřejnil omluvu...

Kontroverzní starosta Řeporyjí Pavel Novotný musel skousnout hořkou pilulku! Po letech šikany a urážek na adresu moderátorky...

Přidejte centimetry a sebevědomí – módní lodičky na platformě 2025

Lodičky nejsou jen symbolem ženské elegance, ale i nástrojem, jak dodat outfitu výšku, půvab a špetku sebevědomí....

Integrace mobilních sázkových aplikací do každodenního života

Mobilní sázkové aplikace se v posledních letech staly běžnou součástí digitálního života mnoha uživatelů. Umožňují snadný a...

Českem se proženou přívalové deště a bouřky. Výstraha platí pro šest...

Východní část Česka zasáhnou ve čtvrtek silné bouřky s přívalovými srážkami až 50 mm, varuje ČHMÚ. Výstraha...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA