Novinářka Apolena Rychlíková čelí vlně nenávisti a výhrůžkám smrtí od příznivců strany Motoristé sobě. Důvodem jsou její články o trestním oznámení na europoslance Filipa Turka. Za novinářku se postavili europoslanec Tomáš Zdechovský i předseda spolku Milionu chvilek pro demokracii Lukáš Hilpert, kteří ve vyjádření pro redakci NašeTéma ostře odsoudili nenávistné útoky a označili je za nepřijatelný nátlak, šikanu a útok na svobodu médií.
Investigativní novinářka Apolena Rychlíková, šéfredaktorka serveru Page Not Found, se ocitla pod palbou nenávistných útoků poté, co odhalila závažná obvinění vůči europoslanci Filipu Turkovi (Motoristé sobě). Trestní oznámení podané v roce 2024 jeho bývalou partnerkou zahrnuje podle Rychlíkové obvinění ze znásilnění, domácího násilí a vyhrožování smrtí.
Turek tvrzení odmítá a označuje je za politicky motivovanou kampaň. Na sociálních sítích, zejména na Instagramu, se však ze strany příznivců Motoristů proti novinářce rozjela agresivní nenávistná kampaň. Předseda hnutí Motoristé sobě Petr Macinka se postavil na stranu Filipa Turka a označil důkazy za zmanipulované. Žádné konkrétní podklady či důkazy o manipulaci však nepředložil.
Rychlíková píchla do vosího hnízda
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který sám v minulosti čelil výhrůžkám smrtí, se novinářky zastal: „Nedávno jsem byl v kůži paní Rychlíkové, kdy mi chodily výhružky smrtí, řešila se s policií opět policejní ochrana. Takže vím, že to není nic příjemného. Většinou se to děje, když šťouchnete do vosího hnízda.“
„Fanoušci Turka by si měli uvědomit, že tyto výhrůžky mají konsekvence, které může řešit policie. Hrdina za klávesnicí je obvykle člověk s velmi malým sebevědomím v reálném životě. Novinářka Rychlíková, se kterou se v drtivé většině názorově neshodnu, jen dělala svou práci. A očividně dobře. Za to schytala neoprávněnou a místy dost hnusnou kritiku. Proti tomu se musí každý slušný člověk jasně vymezit. Příznivci Motoristů by si měli sáhnout do vlastního svědomí, řekl pro NašeTéma Zdechovský.
Útoky na novinářku jsou nepřípustné
„Útoky, kterých jsme svědky v posledních dnech, překračují všechny hranice slušného a respektujícího chování. Novinářka Apolena Rychlíková dělá svou práci, informuje veřejnost a upozorňuje na dění okolo veřejně činných osob – přesně to je role médií ve zdravé demokratické společnosti,“ řekl pro NašeTéma Lukáš Hilpert, předseda spolku Milion chvilek pro demokracii.
„Je nepřípustné, aby za to ze strany podporovatelů Filipa Turka a členů strany Motoristé sobě čelila nátlaku, zastrašování, vulgárním urážkám a opakovaným výhružkám. Takové chování je nepřijatelné a nesmí se ve veřejném prostoru stávat normou. Stojíme za Apolenou Rychlíkovou i za každým dalším člověkem, který se odváží postavit bezpráví, šikaně nebo násilí,“ dodal Hilpert.
Decroix: Cílená kampaň
„Je mi fakt zle z toho, jak teď každej hranatej hňup kope do Apoleny Rychlíkové. Fakt kňučí ti stejní, co nás tu neodbytně poučují z konzervativní hodnoty svobody slova? Tak tihle velcí chlapáci s velkejma kárama se teď budou navážet do holky, novinářky?,“ napsala v pondělí ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) na svém Facebooku, s tím, že „opravdickej chlap by se zvedl a bojoval za svou čest – jenže to by musel nějakou mít. Místo toho banda pindíků motoristů bulí, že je na ně Apolena zlá. Vim kulový, co se stalo a párkrát už mne taky protáhli novináři bahnem, ale tyhle osobní útoky na novinářku a cílená kampaň proti ní, je trapno a hnus!!“
Hranatost a polarizace společnosti
Útoky na Rychlíkovou podněcuje kampaň instagramového profilu Hranatost, který je úzce propojený s Turkem, Macinkou a stranou Motoristé sobě. V příspěvcích zmíněný účet označuje Rychlíkovou za „levicovou aktivistku“ a obviňuje ji z politicky motivovaného očerňování Turka. Kampaň přiznává, že zadavatelem a zpracovatelem je strana Motoristé sobě, a selektivně zveřejňuje negativní komentáře, což může značit manipulaci veřejným míněním.
„Fanoušci Motoristů mi už téměř dva týdny říkají, že až se změní vláda, přijdu o práci a půjdu k pásu, protože nebudu mít kam psát. Nevěděla jsem, že proponenti super volného trhu chystají vyvlastnění médii a cenzuru,“ napsala novinářka před několika dny na síti X.
Kontroverzní kauza Filipa Turka odhaluje hlubší problém polarizace společnosti a rostoucího tlaku na novináře. Podle průzkumu International Press Institute a Ipsos čelí 6 % českých novinářů denním útokům, a většina incidentů zůstává nenahlášena. Český mediální výbor vyzývá politiky, aby se vyvarovali výroků podněcujících násilí vůči novinářům, a plánuje spustit platformu na jejich podporu.
Redakce NašeTéma.cz čelí podobným útokům na svých sociálních sítích, zejména na platformě Threads. „Před několika týdny nám bylo dokonce vyhrožováno hackerským útokem na náš server, kdy anonym ve zprávě uvedl, že máme příspěvky ohledně Filipa Turka smazat,“ uvedl šéfredaktor NašeTéma Milan Polák.
VIDEO: Kauza Filipa Turka. Zprávy z jeho e-mailu
Kauza Filipa Turka zdaleka nekončí. Jak v úterý uvedla novinářka Apolena Rychlíková na sociální síti X, společně s kolegou Jakubem Zelenkou vydali na YouTube další epizodu Filtr, ve kterém se zaměřili na obsah e-mailů odeslaných z e-mailové adresy Filipa Turka. „Místo vysvětlení, jak se to má s maily, rozjel FT a fans ty nejodpornější útoky na mě. Nevadí. Řešíme i dopis terapeutce ze stejného roku, tedy 2012, který oběť poslala i Turkovi,“ dodala investigativní novinářka.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: VIDEO: Ondřej Dostál hájil v europarlamentu komunisty