Podle nejnovějšího Indexu vnímání korupce od Transparency International se Česko propadlo o pět míst na 46. příčku. Hlavním problémem zůstává neprůhlednost veřejných zakázek a jejich časté zadávání předem vybraným subjektům. Na problém upozorňuje i bývalý ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, který kritizuje současné vládní praktiky.
Česká republika se propadá v žebříčku
Transparency International zveřejnila v úterý 11. února svůj každoroční index hodnotící vnímání korupce ve veřejném sektoru ve 180 zemích světa. Česká republika letos získala skóre 56, což je o jeden bod méně než v loňském roce, a znamená to pokles na 46. příčku.
Podle Transparency International zůstává zásadním problémem slabá transparentnost a odpovědnost při zadávání veřejných zakázek, včetně těch financovaných z fondů Evropské unie. Navíc konstatuje, že soutěž o veřejné zakázky se v Česku zhoršila, čímž se otevírá prostor pro korupční jednání.
V některých případech měli privilegovaní uchazeči dokonce přístup do systému řízení nákupu, aby mohli porovnávat nabídky, což zpochybňuje spravedlnost výběrových řízení.
Kritika z řad Pirátů
Na alarmující výsledky upozornil na sociální síti X bývalý ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
„Krádeže, šmeliny, malé domů. Staví se dlouho, za nesmyslné peníze, zakázky končí u kamarádíčků. A lidi to vidí. Jak pak mají věřit politice? Jak se nemá šířit pocit, že „bez obálky se nic nehne“? Tohle je realita,“ zkritizoval stav zadávání veřejných zakázek Bartoš.
Krádeže, šmeliny, malé domů. Staví se dlouho, za nesmyslné peníze, zakázky končí u kamarádíčků. A lidi to vidí. Jak pak mají věřit politice? Jak se nemá šířit pocit, že „bez obálky se nic nehne“? Tohle je realita.
Dneska vyšel nový žebříček vnímání korupce od Transparency… pic.twitter.com/8gNGShrUtF— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) February 11, 2025
Podle Bartoše je propad důsledkem odchodu Pirátů z vlády Petra Fialy. Strana v minulosti prosazovala opatření zaměřená na boj proti korupci, mezi něž patří zpřísnění pravidel pro veřejné zakázky, ochrana whistleblowerů, evidence skutečných majitelů firem či zpřehlednění majetkových přiznání politiků.
Stejný názor sdílí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, který na síti X uvedl: „Díky Pirátům ve vládě se změny rozběhly, teď politici zase otálí! Naše kritika po odejití z vlády se zjevně potvrdila.“
Podle odborníků za tím stojí pomalé schvalování protikorupčních zákonů a nízká úroveň politické integrity. Jakub Michálek na síti X dále upozornil, že vláda Petra Fialy odkládá klíčové kroky, jako je větší transparentnost lobbistů, posílení antimonopolního úřadu či zrychlení veřejných zakázek, což například prodlužuje opravy silnic. Premiér Petr Fiala (ODS) by podle něj měl zajistit, aby koalice přestala blokovat důležité zákony a justice urychlila trestní řízení, aby případy jako Dozimetr či Půta nebyly nekonečné.
Veřejné zakázky stále slabým místem
Dlouhodobým problémem zůstává netransparentnost v oblasti veřejných zakázek. Evropská komise plánuje revize směrnice o zadávání veřejných zakázek, které by měly přispět k větší transparentnosti.
Zásadním problémem v České republice je podle Transparency International zejména neomezená moc předsedy antimonopolního úřadu, což vede k netransparentnímu rozhodování o zakázkách.
Úřad evropského veřejného žalobce dokonce vyšetřoval manipulace s výběrovými řízeními na dodávky zdravotnické techniky. Podle portálu iRozhlas měli někteří uchazeči dokonce neoprávněný přístup k údajům o konkurenčních nabídkách, což narušuje férové podnikatelské prostředí.
Výzvy do budoucna
Pokud chce Česká republika zlepšit své postavení v indexu vnímání korupce, musí přijmout opravdu účinná opatření k posílení transparentnosti veřejných zakázek a eliminaci klientelismu. Jak upozorňuje Transparency International, klíčem k řešení problému je nejen legislativní úprava pravidel, ale i důsledné vymáhání stávajících zákonů.
Česko se tak nachází na křižovatce: buď podnikne rázná opatření, nebo bude i nadále čelit rostoucí nedůvěře občanů ve státní instituce a politiky.