Evropou otřásly před několika dny další teroristické útoky, které vyvolaly debatu o znovuzavedení trestu smrti. Advokátka Klára Long Slámová otevřeně hovoří o nutnosti přísnějších trestů pro pachatele nejzávažnějších zločinů. Může být trest smrti odpovědí na rostoucí bezpečnostní hrozby v Evropě?
V souvislosti s nedávnými teroristickými útoky v Evropě se advokátka Klára Long Slámová na síti X vyslovila pro znovuotevření diskuse o zavedení trestu smrti za nejzávažnější zločiny, včetně teroristických útoků. Reagovala tak na případy násilí, které otřásly Rakouskem a Německem, kdy útoky spáchané jednotlivci s islamistickými motivy vedly k obětem na životech a desítce zraněných.
Nová doba si žádá “nové” věci. Je třeba začít vážné debaty nad obnovením trestu smrti za nejzávažnější zločiny. Tedy i za teroristické útoky na civilisty s následkem smrti. V Evropě už není bezpečno.
— Klára Long Slámová (@KlaraSlamova) February 16, 2025
Stoupající napětí v Evropě
Události posledních dní vzbuzují v evropských společnostech znepokojení. Minulý týden ve čtvrtek v Mnichově afghánský azylant zabil ženu s dvouletým dítětem poté, co vjel do davu, a způsobil zranění dalším 39 lidem.
Následující sobotu pak ve Villachu na jihu Rakouska zaútočil třiadvacetiletý Syřan, který pobodal čtrnáctiletého chlapce, jenž na následky zranění zemřel, a zranil pět dalších osob. Během útoku vykřikoval islamistická hesla a tajné služby uvedly, že se radikalizoval na internetu.
BREAKING:
Terrorist attack in Villach, Austria.
A Syrian asylum seeker stabbed 5 random people on the street, killing a 14-year-old boy.
Witnesses say he shouted “Allahu Akbar” after the attack and was smiling when arrested by the police. Source: Salzburger Nachrichten. pic.twitter.com/NWmLg4IQxl
— Visegrád 24 (@visegrad24) February 15, 2025
Jeden z nejdiskutovanějších aspektů této tragédie představuje chování pachatele po zadržení. Sociálními sítěmi se šíří snímek, na němž se Syřan směje policistům do obličeje a ukazuje zdvižený prostředníček, což je gestem často spojovaným s islamistickými skupinami.
Volání po přísnějších trestech
Na eskalující situaci reagovala i advokátka Klára Long Slámová, která se domnívá, že Evropa by měla znovu zvažovat možnost nejpřísnějšího trestu pro pachatele nejzávažnějších trestných činů. Prostřednictvím sociální sítě X vyzvala k debatě o této možnosti:
„Nová doba si žádá nové věci. Je třeba začít vážné debaty nad obnovením trestu smrti za nejzávažnější zločiny. Tedy i za teroristické útoky na civilisty s následkem smrti. V Evropě už není bezpečno.“
Její výrok by mohl vyvolat rozsáhlou diskusi napříč politickým spektrem i ve veřejnosti. Zatímco někteří podporují myšlenku tvrdšího postupu proti pachatelům teroristických činů, jiní varují před porušováním lidských práv a principů právního státu.
Trest smrti byl v Evropě postupně zrušen v průběhu druhé poloviny minulého století, přičemž jeho poslední výkon ve většině zemí proběhl v 80. letech. Evropská půda o lidských právech váže signatáře k jeho nepoužívání a znovuzavedení by znamenalo zásadní změnu v právním řádu jednotlivých států.
Otázkou tak zůstává, zda by měla Evropa přehodnotit svůj postoj k trestu smrti v kontextu současné bezpečnostní situace, nebo se zaměřit na jiné preventivní a represivní opatření proti terorismu.