REKLAMA

Z Brna do amazonského pralesa: Na čem vařit, jakou vodu pít a kde si dobít mobil?

Milovník tropické přírody z Jižní Moravy, který se jednoho dne rozhodl začít žít v Amazonii, pokračuje v psaní svého seriálu. Dnes si řekneme více o tom, jak je to uprostřed pralesů s dostupností elektřiny, vody a plynu – tedy věcí, které většina lidí v Česku považuje za naprosté samozřejmosti.

REKLAMA

Život Čecha v amazonském pralese

Jelikož řadu lidí zajímá, jak jsem se do amazonského pralesa vlastně dostal, co tu dělám, co zajímavého jsem zažil, rozhodl jsem se psát tento seriál.

„Narodil jsem se v roce 1982 v Brně a již ve věku cca 5 let jsem oznámil své mamince, že jednoho dne budu studovat biologii a později pracovat v tropických deštných lesích v Brazílii. Nakonec jsem ale skončil v peruánském regionu Loreto, kde žiji uprostřed divočiny se svou místní partnerkou, jejím synem a spoustou zvířat,“ řekl na úvod volného pokračování o svém životě v Amazonii zahraniční redaktor NašeTéma Jiří Černý.

Řada lidí se mě v různých diskusích ptá, jak přesně je to v amazonském pralese s pitnou (i užitkovou) vodou, s elektřinou a s plynem. Proto jsem dospěl k závěru, že by nebylo na škodu se těmto tématům věnovat trochu podrobněji.

Elektřina

Elektřina se postupně zavádí na více a více míst, nicméně často jde o velice zdlouhavý proces, který komplikuje velká byrokracie. Stále ale samozřejmě existuje spousta lokalit, kde stále dostupná není. Někteří lidé mají benzínové generátory, ale ty jsou drahé a navíc hlučné (alespoň na můj vkus). Jiní žijí úplně bez elektřiny a své mobilní telefony a další zařízení nabíjejí u šťastnějších sousedů.

REKLAMA

Určitou ironií je, že elektřina tu funguje lépe než v řadě malých vesniček v České republice. Sám jsem v jedné takové několik let žil, a především v zimním období byly výpadky proudu dosti časté, přičemž oprava některých z nich zabrala klidně i den a půl (třeba v případě, že na vedení spadly stromy).

Tady k výpadkům naštěstí tak často nedochází, a pokud už se to stane, obvykle trvají tak půl hodiny – hodinu. Rychlost, s jakou Peruánci tyto závady odstraňují, mě upřímně řečeno až překvapila.

Elektrické rozvody jsou tu podle očekávání řešeny úplně jinak než v Česku. Na nějaké normy můžete rovnou zapomenout – prostě natáhnete kabel a na jeho konec umístíte zásuvku či nějaké svítidlo. Spousta domů ostatně ani nemá žádné vnitřní stěny, do kterých by teoreticky bylo možné kabely schovat.

Určitou zajímavostí je, že elektřina se zde v podstatě vůbec nepoužívá k vaření. Když jsem si svého času chtěl pořídit kombinovaný sporák s elektrickou troubou, nepodařilo se mi najít jediný obchod, který by ho nabízel. Troubu jsem tak nakonec musel koupit samostatně.

REKLAMA

Voda

V jedné debatě se kdosi pozastavoval nad tím, proč si tolik lidí v Amazonii staví domy v blízkosti řek, kde hrozí riziko záplav. Odpověď je přitom úplně jednoduchá – aby měli přístup alespoň k užitkové vodě. Potrubí tu totiž opravdu není položené všude a situace navíc není úplně jednoduchá ani tam, kde je.

Jak jsem již napsal v předchozím dílu svého seriálu, voda z trubek teče jen v určitém časovém rozmezí, například mezi 11:30 a 13:00, nebo v noci. To znamená, že nezbytně potřebujete velkou plastovou nádrž („tanque“), kterou v této době pomocí elektrického motorku naplníte a následně čerpáte vodu z ní.

V případě, že žijete někde, kde rozvody nejsou, vám nezbývá než zachytávat do barelů dešťovku či nosit vodu právě z nějaké řeky či potoka. Další možností může být zkusit si vyhloubit vlastní studnu.

Vodu z kohoutku dlouhodobě piju (přestože obecně se to nedoporučuje) a dosud jsem kvůli tomu žádný zdravotní problém nikdy neměl. Z přírodních zdrojů si pak troufnu pít výhradně hluboko v pralese, nikdy ne v blízkosti „civilizace“. Taková voda nám slouží výhradně k praní prádla, umývání nádobí, koupání, uklízení atd.

Plyn

Plyn je zde k dispozici jen v bombách, což má své výhody i nevýhody. Výhodou je, že můžete používat sporáky či jednoduché plotýnky v zásadě kdekoliv. Naopak nevýhodou je, že bomba není právě lehká a dostat ji na nějaké těžko přístupné místo, kam není možné dojet v mototaxi ani na samostatné motorce, může být pořádná dřina.

Když k tomu připočítáme cenu, která není na místní poměry právě nízká, není divu, že leckde je mnohem lepší připravovat jídlo normálně na dřevě či dřevěném uhlí. Já osobně to vlastně i preferuji, protože maso má pak znatelně lepší chuť.

Pro úplnost dodávám, že plyn se opravdu kupuje jen kvůli vaření, tudíž bomba je dostačující (vydrží vám i pár týdnů). Topit tu totiž v žádném případě nepotřebujete a o koupání v horké vodě z pochopitelných důvodů rovněž nikdo moc nestojí.

Předchozí články o životě v amazonském pralese

Z Brna do amazonského pralesa: Jak to všechno začalo?

Z Brna do amazonského pralesa: Začátky v Iquitos

Z Brna do Amazonského pralesa: Jak se bydlí v Amazonii

Autor: Jiří Černý (redaktor trvale žijící v Amazonii).

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Týrání, vyhrožování a znásilnění: Filip Turek čelí trestnímu oznámení

Europoslanec Filip Turek, hlavní tvář hnutí Motoristé sobě, je pod palbou vážných obvinění. Jeho bývalá partnerka ho...

Rusko je pobouřeno útokem USA na Írán

Rusko ostře kritizuje USA za bombardování íránských jaderných zařízení a varuje před nebezpečnou eskalací na Blízkém východě....

Oprava Ferrari: Na co si dát pozor při servisu sportovní ikony

Ferrari je značka, která vzbuzuje respekt – jak na silnici, tak v garáži. Je ale třeba si...

Americký útok na Írán: Cílem byla jaderná zařízení Fordow, Natanz a...

Americké letectvo zaútočilo na íránská jaderná zařízení Fordow, Natanz a Isfahán. Strategické bombardéry B-2 shodily těžké bomby...

Výhrůžky donutily divadlo v Polsku stáhnout ukrajinskou vlajku

Kvůli opakovaným výhrůžkám stáhlo slavné divadlo Juliusze Słowackého v polském Krakově ukrajinskou vlajku z fasády a přemístili...

Estonsko, Lotyšsko, Litva a Polsko žádají EU o podporu obranné linie...

Pobaltské státy a Polsko bijí na poplach: Rusko a Bělorusko ohrožují východní hranici EU sabotážemi a zneužíváním...

Co si zabalit do kufru na dovolenou? Zde je několik věcí,...

Příprava na letní dovolenou nemusí být chaosem na poslední chvíli. Stačí trochu plánování a správný seznam, aby...

Donald Trump schválil plány útoku na Írán. Rozkaz ještě nevydal

Americký prezident Donald Trump podle médií schválil plány na útok proti Íránu, ale váhá s finálním rozkazem....
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA