V Dubrovníku byla naměřena rekordní teplota moře 29,7 stupně Celsia. Tato teplota překonala předchozí rekord z roku 2015. Odborníci varují, že Jadran může být ještě teplejší, pokud budou vedra pokračovat.
V pondělí 15. července byla v Chorvatsku naměřena nejvyšší teplota moře od doby, kdy jsou prováděna měření. V 17 hodin byla teplota moře v Dubrovníku 29,7 stupně Celsia, vyplývá z dat chorvatského Státního hydrometeorologického ústavu (DHMZ).
Pondělní teplota moře tak překonala předchozí rekord 29,5 stupně z roku 2015, který podle webu Ostrov-Pag.eu držel ostrov Rab.
Podle zjištění redakce teplota moře na Jadranu nebyla ani v úterý nikde nižší než 26,2 stupňů Celsia. Kromě Dubrovníku se teplota blíží ke 30 stupňům i v dalších chorvatských destinacích, jako je ostrov Brač, ostrov Hvar, Split, Rab a Makarská riviéra.
Turisté se tak mohou „schladit“ v Jaderském moři o průměrné teplotě kolem 28 stupňů, což je výrazně nad ideální teplotou pro koupání, která je podle odborníků chorvatského portálu Temperatura mora kolem 20 až 23 stupňů.
„Vlny tepla v posledních týdnech, které trvají déle než obvykle, způsobují zvýšení teploty moře,“ řekl redakci NašeTéma Miodrag Mlačić, ředitel zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Českou republiku a Slovensko.
„Teplota vzduchu není neobvykle vysoká, protože je léto, ale vysoké teploty se drží déle. Tento jev zasahuje nejen Chorvatsko, ale všechny sousední středomořské země. Vyšší teplotu moře zaznamenáváme častěji například v zálivech či zátokách, naopak na otevřeném moři je teplota vody nižší,“ dodal Mlačić.
Pokud budou tato vedra s minimálním množstvím srážek a bez větru pokračovat, může se teplota moře v Chorvatsku vyšplhat i nad 30 stupňů Celsia. V úterý byla podle portálu Putovnica.net nejvyšší teplota moře naměřena na ostrově Hvar u pobřeží Jelsy – 29,3 stupně, ostrov Krk hlásí 29,2 stupně, Makarska dokonce 29,7 stupně a Mljet 30,8 stupně.
Předpověď počasí pro Chorvatsko naznačuje, že vysoké teploty vzduchu na pobřeží a ostrovech se budou nejméně do poloviny příštího týdne pohybovat od 32 do 37 stupňů. Noční teploty jsou v mnoha částech Chorvatska velmi vysoké, například ve Splitu bylo v pondělí ve dvě hodiny ráno naměřeno 29 stupňů Celsia.
Meteorologové varují, že pokud tento trend bude pokračovat, může dojít k dalšímu zvýšení teploty moře, což má různé dopady. Vyšší teploty mohou ovlivnit mořský ekosystém, ryby a další mořské organismy, které mohou být stresovány teplejší vodou.
„Na druhé straně, pro turisty, zejména děti a osoby ve vyšším věku, může teplejší moře znamenat příjemnější zážitky a pozitivní vliv na zdraví,“ dodal Miodrag Mlačić.
Všichni milovníci koupání v teplejším moři by si této příležitosti měli náležitě užít, dokud vedra trvají. Zároveň je potřeba používat opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem a dodržovat pitný režim.
Autor: Milan Polák