Káva se v Chorvatsku stává luxusem. Za šálek zaplatíte téměř 5 eur

Chorvatsko stále patří mezi oblíbené letní destinace, kde si bezmála jeden milion Čechů každoročně užívá dovolenou. Rostoucí ceny kávy v tamních kavárnách i restauracích jsou aktuálně v chorvatských médiích terčem kritiky. Ke zdražení došlo letos ještě před sezonou. Média napříč Chorvatskem hlásí, že káva se stává luxusem.

Reklama

Jak se blíží letní sezona, ceny rostou a první zprávy o zdražování přicházejí z nejslunnějšího chorvatského ostrova Hvar. Loni na jaře stával šálek kávy na Hvaru téměř 3 eura (74 Kč), zatímco v sezoně cena vyskočila na 4,10 eura (101 Kč).

Letos ceny vzrostly ještě více. „Poslední účet z Hvaru ukazuje, že v těchto dnech je cena kávy v kavárně na Rivě 4,50 eur (111 Kč),“ píše chorvatský portál Večernji list.

Novináři z chorvatského deníku Večernji list připomínají, že od března 2023 do března letošního roku vzrostla cena kávy v Chorvatsku o 7,4 procenta, což je nejvyšší nárůst ze zemí Evropské unie. Rumunsko mělo druhý nejvyšší růst v EU, 6,8 procenta, a Bulharsko bylo třetí s nárůstem ceny kávy o 6,6 procenta. Na úrovni celé EU byl růst podle Eurostatu necelé 1 procento. Nutno zmínit, že řada zemí zaznamenala výrazný pokles cen kávy.

Káva v Chorvatsku zdražila nejvíce

Vývoj ceny kávy od 03/2023 do 03/2024
Vývoj ceny kávy od 03/2023 do 03/2024 | Foto: NašeTéma | Zdroj dat: Eurostat

Káva se stává v Chorvatsku luxusem

Trend zdražování v Chorvatsku pokračuje již třetím rokem po sobě. Pro turistické destinace tak není tato vlastnost žádnou novinkou. Zdá se však, že letos Chorvaté opět dokázali překvapit. „Káva se s příchodem letošní letní sezony stala luxusem,“ konstatuje chorvatský Večernji list.

Je třeba zmínit, že mimo centrum a v méně turisticky vytížených místech obvykle zaplatíte za šálek kávy méně. Navíc si zde můžete užít krásu autentických chorvatských kaváren a pohostinnost místních. Nejen na ostrovech jsou ceny vyšší.

Na konci dubna informoval chorvatský portál Zagreb Info o ženě, která si tamním novinářům stěžovala na cenu kávy v záhřebském nákupním centru. V kavárně jí účtovali za kávu s mlékem 5 eur (123 Kč). „Zeptala jsem se číšníka, jestli náhodou není zmatený, ale odpověděl, že ne. Samozřejmě se tam už nikdy nevrátím. Tohle už opravdu není normální,“ citoval portál Zagreb Info nespokojenou Chorvatku.

Káva ještě zdraží

„V Chorvatsku je v posledních letech pravidlem, že se cena kávy zvyšuje od začátku do poloviny roku, tedy jak se blíží špička sezony. Letos je vidět stejný trend, takže růst v lednu byl 5,9 procenta, v březnu na 7,4 procenta a ještě větší růst lze očekávat v dubnu, květnu a červnu,“ uvedl tamní server Ri portal.

Robert Pudić, restauratér a majitel pražírny kávy v Záhřebu, předpovídá, že cena kávy vzroste, ale její dostupnost se změní. „Konzumace kávy se sníží, pokud nyní vypijete tři kávy denně, v budoucnu vypijete dvě. Nejde o to, že káva zdraží, ale ani nebude. Jde o velkou změnu, která se očekává do roku 2030,“ řekl pro RTL Danas Robert Pudić.

A co na to Chorvaté? Tamní média zjistila od Chorvatů, že ceny oproti loňsku vzrostly přibližně o 20 %.

Cena kávy v Evropě

Za šálek lahodné kávy, například v hlavních turistických centrech Itálie, zaplatíme kolem 2 eur. Ve Španělsku jsou ceny podobné. Stejně je to i v Německu, kde hosté v kavárně zaplatí za šálek kávy maximálně 2,50 eura.

Chorvaté si tak drží další prvenství. Cena kávy je opravdu celkem vysoká. Samozřejmě se najdou i kavárny, kde je cena ještě „normální“.

Ve srovnání například s rokem 2022, kdy se za kávu standardně platilo okolo 15 až 20 kun, je to již v tomto roce celkem znatelný rozdíl. Když už sami Chorvaté tvrdí, že káva je pro ně luxus, měli by to provozovatelé kaváren minimálně zvážit a nejlépe netlačit tolik na pilu.

Autor: Milan Polák

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama