Jaké budou letos ceny v Chorvatsku? Určitě v létě porostou, uvádí tamní ministr

Chorvatsko se zařadilo už loni mezi ty dražší dovolenkové destinace. Odborníci čekají v letošním roce spolu s příjezdem prvních turistů další vlnu zdražování v souvislosti s tamní nejvyšší inflací v celé eurozóně. „Ceny určitě v létě porostou, to se nezastaví,“ uvádí ministr Boris Lalovac pro chorvatský web Index.

Reklama

Oblíbené Chorvatsko

Chorvatsko platilo dlouhé roky za jednu z nejlevnějších dovolených u moře. Naši rodiče létali do Bulharska a generace dětí narozených v posledním desetiletí minulého století jezdily do Chorvatska.

Starším generacím to vydrželo dodnes, zatímco ty mladší objevují nové, dostupnější destinace, které byly dlouho opomíjené. Oblíbená je Madeira, turistika v Rumunsku nebo Gruzie, která stále nabízí nízké ceny.

„Co však zůstává levné, je letecká doprava do Chorvatska,“ uvádí chorvatský web Priznajem. S Ryanairem stojí v těchto dnech zpáteční letenka z Vídně do Zadaru, Splitu, Rijeky nebo Dubrovníku přibližně jeden tisíc korun. Obliba lowcostového cestování (low = nízký, cost = cena) jen s příručním zavazadlem stále roste.

Velikonoce přinesly první vlnu zdražení

Podle dat z Eurostatu se dostala meziroční inflace v Chorvatsku na 4,9 procenta. Tím se Chorvatsko dostalo na první místo ve zdražování v rámci celé eurozóny.

„Faktem je, že naše ceny jdou vždy nahoru před dovolenkovou sezónou, to se u nás stalo standardem. Ceny určitě v létě porostou, to se nezastaví,“ uvedl tamní ministr Boris Lalovac pro Index.

Chorvatsko sice podražilo, ale podle všeho bude ještě hůř. Tak jako tomu bylo v předešlých letech, i letos se dá předpokládat, že turistická sezóna výrazně ovlivní růst cen některých produktů i služeb. Ceny jsou ale v Chorvatsku stále nižší oproti ostatním přímořským zemím.

Podle Dalmacija News se na zdražení každoročně výrazně podepíše také nutnost dovážet potraviny. „Pokud jsou prognózy turistické sezóny správné, že by mohla být ještě lepší než loňská, pak je to více než pravděpodobný scénář. A je jen logické, že to tak bude,“ uvedl chorvatský ekonom Luka Brkič pro HRT.

Na zlevňování to zatím nevypadá. Nám jako Čechům sice přijde Chorvatsko drahé, oproti tomu turisté z Německa, Nizozemí, Francie a Velké Británie vítají tuto zemi jako úlevu pro své peněženky.

Jak na levnou dovolenou v Chorvatsku?

Stále však platí, že kdo hledá, ten najde. Nejdražší je ubytování pro rodiny. S každým dalším členem rostou nároky na pohodlí a prostor. Oproti tomu sólo cestovatelé nebo páry, kterým stačí sdílený pokoj, seženou v těchto dnech ubytování pro jednoho v červnu u moře od tří tisíc korun. Chce to ale vyrazit na ostrovy. Pevnina je stále o něco dražší, hlavně ve Splitu nebo v Dubrovníku.

Záleží i na tom, zda toužíte chodit po kopcích, nebo se ubytovat v all inclusive resortu s wellness a venkovními bazény. Obecně platí, že za turistikou lze vycestovat levně i do zemí, kde vás vyjdou dovolené s cestovní kanceláří na polovinu průměrného měsíčního platu.

Levnější to budete mít, pokud vyrazíte na pochody. V posledních letech se v Chorvatsku začaly objevovat nové dálkové trasy. Nejznámější je Via Adriatica, založená v roce 2017, měřící 1 100 km.

Další oblíbenou trasou je dnes Croatian Long Distance Trail (CLDT), založená Nikolou Horvatem, který jako první Chorvat prošel Pacific Crest Trail (PCT). Trasa měří 2 200 km.

Třetí trasou je Via DInarica s délkou 1 261 km. Jestli se rozhodnete vyrazit, odpadnou vám výdaje za ubytování. Řešit budete pouze nákup kartuší, zásob a pitnou vodu.

Inflace? Češi si své Chorvatsko nenechají vzít

Z hodnocení loňské letní sezóny na webu ministerstva zahraničí vyplývá, že Chorvatsko loni v létě navštívilo kolem 800 tisíc českých turistů. Na 2. příčce se umístilo Řecko s 640 tisíci českých návštěvníků a 3. byla Itálie, kam se vydalo kolem 470 tisíc Čechů.

Chorvatská pláž v dubnu 2024

Video: NašeTéma

Zájem o Chorvatsko neroste jen u nás. „Chorvatská turistická centrála hlásí velké nárůsty klientely ze severských zemí a z pobaltských států, očekáváme velkou vlnu stop stavů na pokoje a apartmány 2+2 a 2+3,“ uvedl pro NašeTéma Aleš Kotek, marketingový ředitel CK České kormidlo.

Autor: Ema Hrušková.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Reklama
Reklama
Reklama