Patříte mezi velké fanoušky kultovního seriálu Hra o trůny? Pak byste neměli vynechat návštěvu oblíbeného chorvatského města Dubrovník, které je právem označováno jako perla Jadranu.
Dubrovník je přístavní město nacházející se v jihovýchodním Chorvatsku. Leží na jižním pobřeží Jaderského moře a rozkládá se pod vápencovým masivem hory Srdj. Staré město Dubrovníku bylo v roce 1979 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.
Letenky do Dubrovníku
V době naší cesty se do Dubrovníku dalo letět pouze z Vídně, odkud jsme letěli i my. Za zpáteční letenky jsme utratili 600 Kč a lety zprostředkovává nízkonákladová společnost Wizz Air. V ceně bylo malé příruční zavazadlo a let trval necelou hodinu. V letní sezóně 2024 by měl být k dispozici jednou týdně i přímý let z Prahy, ale za podstatně vyšší cenu.
Po příletu nás čekala ještě krátká cesta z letiště přímo do centra města. Dopravu zajišťují autobusy Platanus, které navazují na letový řád. Při opouštění Dubrovníku musíte dojít na hlavní autobusové nádraží, odkud vás autobus zase doveze na letiště. Cena za zpáteční jízdu vás vyjde na 350 Kč.
Ubytování v Dubrovníku
Překvapilo nás, jak je ubytování v Dubrovníku cenově dostupné. Sice jsme letěli v říjnu, tedy mimo hlavní sezónu, ale i přesto byly ceny překvapivě nízko. Na 3 noci nás ubytování pro jednoho vyšlo na 1 500 Kč.
Ubytovaní jsme byli u jednoho milého staršího chorvatského páru. Pokoj byl čistý a na uvítanou jsme dostali od paní majitelky koláč. Ubytovat se samozřejmě můžete i v hotelu, ale počítejte s vyššími cenami.
Doprava po Dubrovníku
Po Dubrovníku jezdí oranžové příměstské autobusy nazývané Libertas. Jízdenky se dají koupit na některých zastávkách, kde můžete platit kartou. Jízdné se prodává také ve všech trafikách Tisak.
Za celodenní lístek utratíte 135 Kč, za 3denní jízdenku zaplatíte 300 Kč. Koupit si můžete také hodinovou jízdenku, která vás vyjde na 45 Kč. Jak vidíte, za dopravu po Dubrovníku tolik peněz neutratíte.
My jsme měli velmi dobře situované ubytování, a tak jsme dubrovnickou MHD nevyužili ani jednou. Na všechna zajímavá místa jsme to měli maximálně kilometr, takže to pro nás byla vždy krásná procházka.
Staré město
Staré město v Dubrovníku je opravdu nádherné. Všude vedou krásné uličky, díky kterým můžete prozkoumat každý kout. Jedná se o unikátní evropskou památkovou zónu, která je zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO. Do Starého města nesmí auta, a tak si zachovalo svůj původní vzhled.
Ve Starém městě se nachází několik dalších staveb, které stojí za zmínku. Podívat se můžete na dubrovnickou katedrálu, knížecí palác, dominikánský klášter, kostel sv. Ignáce nebo františkánský klášter. Procházet se můžete po hlavní pěší třídě Stradun, která je plná obchodů. Nevynechejte ani starý přístav, který je ideálním místem pro relaxaci s výhledem na lodičky a hradby.
Součástí dubrovnického Starého města jsou také již zmíněné hradby. Chtěli jsme se podívat nahoru, ale bohužel je vstup na hradby zpoplatněn a nejedná se o malou částku. Opevnění je stále kompletní a dlouhé 1 940 metrů.
Pokud jste viděli oblíbený seriál Hra o trůny, pak pro vás bude návštěva Starého města o něco posvátnější. Celé Staré město totiž v seriálu sehrálo roli Králova přístaviště. Najdete tu i schody hanby, po kterých šla Cersei.
Dubrovnické pláže
Město Dubrovník může být kromě Starého města pyšné na své úžasné pláže. My jsme bydleli kousek od oblázkové pláže Lapad, která se nachází v uzavřené zátoce. Západ slunce byl odtud přímo dechberoucí.
Kromě lapadské pláže se můžete projít po pláži Copacabana nebo navštivte pláž Banje, která je dle mého názoru tou nejkrásnější. Najdete ji kousek od Starého města a dlouhá je asi 100 metrů.
Hora Srdj
Nemohli jsme si nechat ujít ani výšlap na horu Srdj trčící se nad Dubrovníkem. Hora je vysoká 417 m. n. m. a je z ní opravdu nádherný výhled na celý Dubrovník. Na horu se můžete dostat lanovkou, která však není celoročně v provozu. Zpáteční jízdenka vás vyjde na 700 Kč. Věřte mi, že stojí za to si ten kopec vyjít po svých.
Ceny v Dubrovníku
Nevím, jak jsou na tom ceny v hlavní sezóně, ale mimo ni jsou přímo pohádkové. Jak jsem už zmínila, do Dubrovníku jsme letěli začátkem října a bylo to nejlepší rozhodnutí. Nebylo tam už tolik lidí a teploty byly stále kolem 25 °C. Celkem jsme za 4 dny utratili za letenky, ubytování a jídlo 3 tisíce Kč na osobu.
Autor: Nikola Strnadová. Zdroj: Praktické zkušenosti a tipy redaktorky Nikoly Strnadové pro návštěvu chorvatského Dubrovníku.