Ohniví červi, známí také jako nereidky, se kvůli oteplování moří začali objevovat i v severních oblastech Jadranu. Pokud plánujete dovolenou v Chorvatsku na pobřeží Krku, Terstu, Cresu, Komižy, Visu nebo Rogoznici, máme pro vás několik rad, jak si užít bezpečné plavání a vyhnout se těmto jedovatým mořským živočichům.
Jak rozpoznat ohnivého červa
Ohnivý červ (Hermodice carunculata) vypadá jako chlupatá housenka nebo protáhlá stonožka. Obvykle měří kolem 15 centimetrů, ale může dorůst až do 30 centimetrů. Jeho tělo je složeno z mnoha segmentů, které jsou odděleny tenkou bílou linií a pokryty kutikulou. Každý segment má pár primitivních nožek, chomáč jemných jehliček a pár žaber umístěných po stranách. Na první pohled vypadá krásně, s barvou od červené a žluté přes zelenou a šedou až po bílou s perlovým leskem.
Proč jsou ohniví červi nebezpeční
„Jemné jehličky tohoto červa jsou, stejně jako trny kaktusů, plné neurotoxinů. Kdo na tohoto živočicha šlápne, mohl by si zkazit celou dovolenou,“ varuje chorvatská bioložka Tamara Sovic Čalićová. Neurotoxiny, které se při kontaktu s pokožkou uvolní, způsobují bolest a u některých lidí mohou vést k částečnému ochrnutí určité části těla.
Co dělat při popálení ohnivým červem
Pokud dojde k popálení ohnivým červem, je důležité okamžitě místo popálení opláchnout mořskou vodou. Sladká voda by mohla způsobit uvolnění více toxinů. Poté se doporučuje popálené místo vydezinfikovat octem nebo isopropylalkoholem – to pomůže neutralizovat toxiny. Pokud je bolest velmi silná, lze použít analgetika dostupná bez předpisu.
Pro zmírnění bolesti a otoku lze použít studené obklady, ale nikdy led přímo na kůži. Doporučuje se také aplikace antihistaminik nebo kortikosteroidních krémů ke zmírnění svědění a zánětu. Pokud se příznaky nezlepší do několika hodin, nebo pokud se objeví příznaky jako dýchací potíže, rychlý srdeční tep nebo závratě, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Jak se jim vyhnout
Aby se zabránilo nepříjemnému setkání s ohnivými červy, je vhodné při plavání u pláží nosit ochrannou obuv, zejména v mělčinách a kolem skal. Pokud spatříte ohnivého červa, nezkoušejte se ho dotýkat.
Pamatujte, že červí „popálenina“ je podobná bodnutí mořským ježkem nebo bodnutí sršněm, které můžete zažít v Česku. Navíc ti, kteří rádi šnorchlují, mohou zjistit, zda jsou tito ohniví živočichové v okolí, když si všimnou poškozených hvězdic na mořském dně, což naznačuje jejich přítomnost.
Podle odborníků nemá ohnivý červ na pobřeží Jadranu žádného významného predátora, což přispívá k jeho rozšíření. Místní obyvatelé a turisté si budou muset na jeho přítomnost zvyknout.
Autor: Milan Polák. Zdroje: Dnevnik, Wikipedie, ResearchGate