Buďte opatrní, chorvatské silnice jsou nebezpečné, varují slovinská média

Plánujete v nejbližší době cestu do Chorvatska? Buďte opatrní, chorvatské silnice jsou považovány za jedny z nejméně bezpečných v Evropě. Toto varování vydal včera na svém webu respektovaný slovinský Avtomagazin. Je pravda, že chorvatské silnice jsou tak nebezpečné?

Reklama

Ve čtvrtek 25. dubna publikoval respektovaný slovinský Avtomagazin článek s titulkem: „Plánujete v nejbližší době cestu do Chorvatska? Buďte opatrní, chorvatské silnice jsou považovány za jedny z nejméně bezpečných v Evropě…“

„Během prvomájových svátků se mnoho Slovinců vydává na cestu k pobřeží Jaderského moře. Podle nejnovější švýcarské studie, která byla zveřejněna na webu Vignetteswitzerland.com, je Chorvatsko řazeno mezi nejnebezpečnější země pro jízdu v Evropě, konkrétně na čtvrtém místě. Podle zmíněného webu naši jižní sousedé ročně evidují přibližně 71,20 smrtelných dopravních nehod na milion obyvatel. V roce 2023 zemřelo na chorvatských silnicích 274 lidí, z toho 74 motocyklistů a cestujících,“ píše novinář Nika Arsovski ve zmíněném článku.

Až 230 odebraných řidičáků měsíčně

Arsovski dále v článku odkazuje na prohlášení šéfa Silniční bezpečnostní služby Josipa Mataiji na HRT, o kterém také informoval chorvatský web Index. „Chorvatští policisté zaznamenali v loňském roce více než 750 tisíc dopravních přestupků. Až 230 řidičům je měsíčně odebrán řidičský průkaz,“ řekl Mataija pro web Index.

Redakce NašeTéma zkontrolovala výše zmíněnou studii a zjistila překvapující podrobnosti.

Ano, na tomto nechvalně známém seznamu je Chorvatsko na vysokém čtvrtém místě, hned za Rumunskem, Srbskem a Bulharskem. Jediným kritériem pro takto vysoké umístění v žebříčku je počet mrtvých na milion obyvatel.

Top 10 zemí s nejnebezpečnějšími silnicemi

Země Úmrtí na mil. obyv.
1 Rumunsko 85,81
2 Srbsko 82,85
3 Bulharsko 77,64
4 Chorvatsko 71,20
5 Portugalsko 62,30
6 Řecko 60,71
7 Litva 60,24
8 Lucembursko 55,78
9 Maďarsko 55,22
10 Itálie 53,70

(Data 2022). Zdroj: Vignette Switzerland

Studie není objektivní

Údaje však nejsou novinkou. Zaměření autorů studie, která má mimochodem pouze tři strany, tvrdí, že chorvatské silnice jsou nebezpečné. Toto tvrzení však redakce NašeTéma považuje za neobjektivní.

Mimochodem, kritérium počtu mrtvých pro obecné hodnocení bezpečnosti je skutečně sporné. Například Lucembursko je zde zařazeno mezi 10 nejnebezpečnějších zemí a jsme přesvědčeni, že se tam na silnicích neběsní.

Kritéria jako počet kilometrů dálnic, kvalita tunelů (kde je Chorvatsko na špici), kvalita signalizace a podobně, nebyla ve zmíněné studii vůbec zohledněna.

Mediální masáž Chorvatska

K zmíněné švýcarské studii a článku s varováním slovinského novináře bychom měli přistupovat s jistou rezervou. Mediální masáž Chorvatska právě začíná. Bude tomu tak i letos! Podrobnosti k tomuto tématu najdete v našem článku (Každý rok na jaře začíná mediální masáž Chorvatska. Bude tomu tak i letos?), kde se mimo jiné dozvíte, jaký názor má ředitel Chorvatského turistického sdružení (HTZ), Miodrag Mlačić, na tyto zkreslené informace.

Autor: Petr Ševčík.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama