Dílo jednoho z nejznámějších vědců lidské historie je konečně k dispozici v online podobě, takže si ho může prostudovat kdokoli, kdo o něj má zájem. O zpřístupnění obsahu Darwinovy osobní knihovny informovala ČTK.
„Obsah knihovny britského přírodovědce Charlese Darwina (1809–1882) byl poprvé kompletně dohledán a zpřístupněn on-line,“ uvedla ČTK.
Na rekonstrukci pracovala univerzita v Singapuru a webové stránky, obsahují i dosud nezveřejněné detaily z knihovny zakladatele evoluční biologie. Veřejnost o tom informovala agentura DPA. Zpřístupnění knihovny bylo naplánováno na 12. února 2024, tedy den, kdy by Darwin oslavil své 215. narozeniny.
Nově vzniklý seznam o 300 stránkách obsahuje na 7.400 titulů ve 13 tisících svazcích zahrnujících knihy, spisy a odborné časopisy, uvedla Národní singapurská univerzita (NUS). Souhrnný katalog je opatřen 9.300 on-line odkazy vedoucími k dílům, která jsou přístupná zdarma.
Projekt vedl historik John van Wyhe z Ústavu pro přírodní vědy Národní singapurské univerzity, který stránky s podrobnými informacemi o životě a díle Charlese Darwina provozuje. „Tento detailní a dosud nezveřejněný vhled do Darwinovy knihovny nám umožňuje si víc než kdy jindy uvědomit, že nebyl izolovanou vědeckou osobností pracující nezávisle na ostatních, ale odborníkem své doby, který stavěl na soudobých pokročilých vědeckých studiích a dalších znalostech tisíců lidí,“ řekl van Wyhe agentuře DPA.
U nás si od Johna van Wyhe můžete přečíst česky knihu „Darwin: Člověk, jeho veliká cesta a evoluční teorie“, která vyšla v roce 2019. Tento uznávaný odborník se Darwinovu dílu věnuje dlouhodobě a je široce citován jak vědeckými, tak i zpravodajskými médii. Za svou práci získal také řadu ocenění.
Předchozí soupisy toho, co obsahovala Darwinova knihovna, pokrývaly jen asi 15 procent z jeho skutečné literární sbírky. K doplnění obsahu knihovny posloužilo zejména vyhodnocení používaných zdrojů, Darwinovy osobní korespondence a také vlastnoručně psaného katalogu z roku 1875.
Projekt si vyžádal téměř dvě desetiletí pečlivé detektivní práce, jejímž výsledkem bylo dopátrání tisíců knih, časopisů, brožur a článků z vědcovy knihovny. Některé tituly nesou názvy jako Anatomie čtyřnohého kuřete, Epileptická morčata nebo Strašlivé aneb coloradské saranče.
Z největší části se jedná o díla z přírodních věd, zejména biologie a geologie. Darwin ale také čerpal z filozofie, náboženských děl a dalších oborů, o které se zajímal. Patřilo mezi ně umění, historie, cestování a jazyky. Většina děl byla psaná anglicky, ale téměř polovina je jich v jiných jazycích (německy, francouzsky, italsky, španělsky, holandsky a dánsky). Samotný web Darwin Online je samozřejmě v angličtině.
Autor: Mirka Nová – NašeTéma. Zdroje: ČTK, Tembusu College, Kniha – VAN WYHE, John. Darwin: Člověk, jeho veliká cesta a evoluční teorie. Universum (ČR), 2019. ISBN: 978-80-242-6252-9.