Masopust 2024: Kdy začíná a končí? Zajímavé masopustní tradice

Masopust má mnoho zajímavých zvyků, které se praktikují v různých zemích po celém světě. Věděli jste, že velkolepé plesy a hostiny mají kořeny v dávných rituálech spojených s plodností a hojností?

REKLAMA

Masopust vychází ze smyslu slov opuštění masa, stejně tak jako slovo karneval, které pochází z latinského výrazu „carnem levare“, což znamená odstranit maso. Masopust je doba před půstem, a tak byl v minulosti spojen s obdobím shovívavosti v jídle, saháni po mase, nápojích a následné loučení s nimi v postní době.

Kdy začíná a končí Masopust

Masopust bude letos mimořádně krátký. V dnešní době je chápaný jako čas zábavy a nikoli „loučení s masem“, začíná vždy ve stejný den – 6. ledna. Konec masopustu je pružný a připadá na úterý před Popeleční středou.

V roce 2024 potrvá masopust od soboty 6. ledna, do úterý 13. února. Popeleční středa připadá na 14. února a označuje začátek půstu. Oproti loňskému roku je tak o 8 dní kratší.

Masopust v Česku

Masopust v české lidové kultuře byl plný zvyků a tradic. Hojně se pořádaly taneční zábavy, svatby a zabíjačky. Masopust byl slaven všemi, od vesničanů až po krále.

„Maškarní zábavy se běžně pořádaly ve šlechtických sídlech a panovnických dvorech  včetně Pražského hradu a vídeňského císařského dvora. O jedné takové si hrabě Cernín zapsal do deníku: Dvorní hrabě Kinský všechny překvapil, když za povětrnou ženštinu přišel převlečený. A žádného mužského na plese nenechal na pokoji,“ píše Alena Vondrušková v knize Český lidový a církevní rok.

Masopustní neděle se nesla ve znamení tance a hudby. V pondělí se konal mužský bál, kde jedním ze zvyků byl skok do výšky. Čím výše žena vyskočila, tím vyšší mělo být obilí na poli. V posledních třech dnech, zvaných též jako ostatky nebo přímo masopust se koná průvod maškar. Čím je maska legračnější, tím budila větší pozornost. Maškary byly odměňovány koblihami, uzeným nebo penězi. Masopust byl zakončen taneční zábavou.

Masopust ve světě

Masopustní tradice jsou nejčastější v křesťanských zemích, kde se slavily Vánoce, Velikonoce a postil se půst. Mezi nejzajímavější masopustní zvyky a kuriozity patří:

Karneval v Riu de Janeiru

Největším a nejvelkolepějším karnevalem světa je bezpochyby v Riu. Slaví se od 17. století a přitahuje davy turistů. Koná se zde obrovská pestrobarevná taneční přehlídka a jejím největším lákadlem je soutěž škol samby, při které početné skupiny prezentují své taneční umění. Pět dní a pět nocí se na pohyblivé plošině zvané sambodrom konají taneční show. Karneval v Riu je jedinečný nejen svým rozsahem, ale také etnickým mixem a kulturní rozmanitostí mnoha sociálních skupin.

Masky v Benátkách

Karneval v Benátkách zahajuje tzv. let anděla nad Svatopetrským náměstím. Benátský karneval se koná v zimě. Datum je proměnlivé, protože začíná 10 dní před Popeleční středou. První zmínka o karnevalu v Benátkách byla nalezena v literatuře z roku 1268. Je však známo, že se masky v Benátkách nosily již v 11. století. Při dobývání Konstantinopole se Benátčané poprvé setkali s muslimskou kulturou, ve které ženy zahalovaly své tváře. Benátčanky pravděpodobně tento zvyk převzaly a začaly skrývat své tváře za maskami.

Jiný příběh říká, že benátské úřady vyhlásily část roku před postním obdobím, kdy obyvatelé mohli skrývat své sociální postavení za masku a přestrojení. To vše proto, aby se spolu mohli bavit bez ohledu na původ.

Během karnevalu v Benátkách se konají tradiční představení zvaná „commedia dell´arte“. Každý rok má karneval jiné téma. Na závěr se volí nejkrásnější maska a na náměstí Sv. Marka se koná ohňostroj a velký ples.

Květinové bitvy ve Francii

Ve Francii karneval zahrnuje průvody a tance v Nice, kde se odehrává květinová bitva. Městem proplouvají plováky zdobené květinami a účastníci průvodu po sobě házejí květiny. Tradice sahá až do 19. století, kdy obyvatelé Francouzské riviéry začali pořádat květinové souboje.

Stříhání kravat v Německu

Poslední karnevalový čtvrtek ženy stříhají mužům kravaty a kompenzují je polibky. Zvyk je nejběžnější ve Vestfálsku. Začíná 11. Listopadu (na svatého Martina) v 11:11 hod., kdy vtrhnou dámy do radnice, aby úředníkům přerušily vazby a symbolicky převzaly moc. Tento zvyk je památkou na události z roku 1824, kdy skupina pradlen vtrhla do radnice, aby se zúčastnila masopustních her, které byly tehdy vyhrazeny pouze mužům.

Oslava svobody

Bez ohledu na původ se každý karneval vztahuje ke svobodě za hranicemi rozdělení a touze oslavit život. V jedné zemi je to oslava masek a kostýmů, v jiné zase oslava tanečních průvodů, ve třetí oslava hodování.

Autor: Renáta Šestáková – NašeTéma. Zdroje: Kniha – Český lidový a církevní rok, Alena Vondrušková – 2015, Wikipedie.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA