REKLAMA

Evropští astronauti úspěšně zakotvili na Mezinárodní vesmírné stanici ISS

V sobotu 20. ledna evropská posádka zakotvila na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Posádku tvoří jeden astronaut a tři piloti. Ve vesmíru stráví čtrnáct dní, uvedla Evropská kosmická agentura (ESA).

REKLAMA

Z floridského Cape Canaveral ve čtvrtek 18. ledna odstartovali Michael López-Alegría, Ital Walter Villadei, Švéd Marcus Wandt a Turek Alper Gezeravci. „Kosmická loď Dragon nesoucí astronauty projektu ESA, zakotvila v sobotu 20. ledna u Mezinárodní vesmírné stanice v 11:57 hod. středoevropského času (SEČ),“ oznámila ESA.

Čtyři astronauti se tak stali součástí Axiom Mission 3 (Ax-3) a budou pracovat a žít na oběžné dráze po dobu 14 dnů. Mise nese označení Muninn.

Evropské posádce trvala cesta k Mezinárodní vesmírné stanici ISS přibližně 36 hodin. „Marcus se stal pátým astronautem ESA, který opustil Zemi v kosmické lodi Dragon,“ uvedla ESA.

Švéd Marcus je tak prvním z nové generace evropských astronautů, kteří letěli komerčním vesmírným letem s Axiom Space, a druhým občanem Švédska, který se dostal do vesmíru.

„Jsem nesmírně vděčný a zapůsobil na mě každý, kdo spolupracoval na uskutečnění této mise. Chci poděkovat ESA za to, že je odvážná a myslí dopředu a že připravila cestu k posílení přítomnosti Evropy ve vesmíru s podporou Švédska a Axiom Space,“ řekl Marcus v den startu.

Marcusova první mise do vesmíru byla pojmenována podle severské mytologie o dvou havraních kompliců boha Odina – Muninna a Huginna. Podle mýtu havrani slouží jako poslové a rádci svému bohu a sdílejí vše, co vidí a slyší. Huginn je jméno mise dánského astronauta ESA Andrease Mogensena.

Marcuse na palubě ISS přivítal Andreas, který je aktuálně velitelem vesmírné stanice. Je to poprvé, co jsou dva Skandinávci spolu ve vesmíru. „Jsou připraveni sbírat na oběžné dráze nové poznatky, poskytovat výhody lidem na Zemi a připravovat se na budoucí průzkum vesmíru,“ doplňuje ESA.

Cíle mise

Marcus bude věnovat velkou část svého času ve vesmíru vědeckým činnostem a technologickým výzkumům, které by mohly ovlivnit způsob, jakým žijeme a pracujeme na Zemi. Celkem provede kolem 20 experimentů a zúčastní se pěti vzdělávacích programů.

Program Muninn je nabitý evropským výzkumem a novými experimenty pod vedením Švédské vesmírné agentury. Cílem vesmírné mise na ISS je několik experimentů v řadě vědeckých oborů, včetně gastronomie, výzkumu materiálů, a medicíny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA