Nezapomenutelná klasická komedie Policejní akademie dosáhla významného milníku – letos slaví 40 let. „Je to jeden z největších okamžiků mé kariéry,“ napsal na svém Instagramu o filmu herec Steve Guttenberg, který si zahrál Careyho Mahoneyho.
Když 23. března roku 1984 proběhla premiéra prvního ze sedmi dílů filmové série Policejní akademie, očekávání byla různá. Režisér Hugh Wilson patrně netušil, že se film stane kultovním a neztratí na oblíbenosti ani po čtyřech desetiletích. Jeho režisérský debut byl nakonec odrazovým můstkem, neboť si touto svéráznou a vtipnou komedií otevřel dveře k mnoha příležitostem.
„Jenom během zahajovacího víkendu film vydělal 8,5 milionů dolarů a celosvětově pak více než 149 milionů dolarů,“ uvádí web Box Office Moyo.
V příběhu americká policie dochází k zjištění, že trpí výrazným nedostatkem policistů. Rozhodne se tedy otevřít dveře policejní akademie široké veřejnosti. Vznikne tak skupina různorodých uchazečů – jsou to chaotičtí, blázniví a veselí jedinci, kteří se postarají o pořádný rozruch.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Hlavní zápletka se točí kolem Careyho Mahoneyho (Steve Guttenberg), který se připojí k ochráncům zákona, aby se vyhnul trestnímu postihu. Ultimátum mu udělí kapitán Reed, který je přítelem jeho otce – buď se přihlásí na policejní akademii, aby se polepšil, nebo zamíří rovnou do vězeňské cely. Mahoney přirozeně neustále hledá cesty, jak svému údělu uniknout.
Skulinku najde v pravidlech – ačkoliv sám odejít nesmí, z akademie vyhozen být může. Snaží se tedy podávat ty nejhorší výkony. Postupně se však spřátelí s dalšími kadety, kterými jsou Moses Hightower (Bubba Smith), Larvell Jones (Michael Winslow), Eugene Tackleberry (David Graf), Laverne Hooksová (Marion Ramseyová) a další. Jeho plány jsou ale narušeny ve chvíli, kdy se zamiluje do kadetky Karen Thompsonové (Kim Cattrallová).
K dalším postavám patří neohrabaný, zároveň však mírumilovný velitel Eric Lassard, jehož ztvárnil George Gaynes, nebo kapitán Thaddeus Harris v podání G. W. Baileyho, který se snaží všemi zlovolnými úmysly akademii vyčistit od těch, kteří na ni podle jeho názoru nepatří.
Herec Steve Guttenberg k policii neměl daleko ani v osobním životě, neboť jeho otec působil jako policista na newyorském oddělení. Úsměvné je, že na konkurz vyrazil právě v tričku svého otce s nápisem NYPD, aby učinil dojem. A podařilo se.
Guttenberg v příspěvku sdíleném na Instagramu k příležitosti kulatého výročí přiznal, že to pro něj byla přelomová role. „Je to jeden z největších okamžiků mé kariéry,“ píše radostně a přiznává vděčnost, že mohl pracovat s tak úžasnými kolegy.
Zpočátku ovšem roli přijmout nechtěl, protivila se totiž jeho charakteru, protože povahou je ten klidný a rozvážný. Naproti tomu Mahoney odporoval všem jeho charakterovým vlastnostem, proto nabyl dojmu, že se na roli nehodí.
Nebýt Policejní akademie, nejspíše by se slavným hercem ani nestal. Na složité počátky kariéry zavzpomínal ve svých pamětech, v nichž píše o marné snaze prosadit se u filmu. Od hereckého agenta slýchal, že se na hraní nehodí, neboť není hezký ani talentovaný.
„Zapomeň na to, že jsi herec. Nemáš pěkný vzhled, nemáš talent a tvoje jméno je směšné. Jsi ten poslední, kterého bych si kdy vybral za filmovou hvězdu,“ píše ve svých memoárech The Guttenberg Bible.
Guttenberg se však nenechal odradit a po uvedení filmu Policejní akademie získal věhlas. Poté mu do klína padala jedna příležitost za druhou a stal se jednou z největších komediálních hvězd 80. let. Objevil se ještě v dalších třech dílech, než se rozhodl franšízu opustit. Z dalších filmů, v nichž se objevil, to pak jsou např. Tři muži a nemluvně, Číslo 5 žije nebo Zámotek.
Pro herectví planul. Zatímco jeho kolegové vymetali jeden večírek za druhým a užívali si příliv slávy, on se raději tiše soustředil na rozvoj své kariéry. „Baví mě být hercem, ale chci se stát ještě lepším, v mých očích skutečným hercem. Někým, ke komu ostatní herci vzhlíží. Někým, jako je De Niro. Vidím se jako vůdčí muž. Jsem ten typ, se kterým se publikum může cítit bezpečně a pohodlně… Chtěl bych dělat filmy, které mají dopad, rezonanci a obsah,“ svěřil se v roce 1988 listu Chicago Tribune.
Ačkoliv strmě stoupal po žebříčku nahoru, v 90. letech už takový úspěch nezaznamenal. Sice se stále objevoval v různých filmech, většinou se však jednalo o nevýrazné role. Na stejný úspěch, jako zaznamenal s Policejní akademií, se mu už navázat nepodařilo.
Autor: Pavla Krejčí. Zdroje: Kniha – GUTTENBERG, Steve. The Guttenberg Bible: A Memoir. Thomas Dunne Books, 2012. BoxOfficeMoyo.com, Chicago Tribune.