REKLAMA

Velikonoční svátky v Norsku: Místo koledování vajíček můžete chytat zločince

U nás se něžné pohlaví vyplácí pomlázkou. Ve světě se ale s Velikonocemi pojí zajímavé a mnohdy kuriózní zvyky. Například v Norsku se budete pořádně bát. Nevěříte? Pojďte se přesvědčit.

REKLAMA

Příběhy na krabici od mléka

Podíváme-li se na sever naší planety, svéráznou velikonoční tradici si vytvořili Norové. V této zemi je svátek jara spojen s vraždami. V průběhu svátku Påskekrimmen (Velikonoční krimi) všichni sedí u televizorů, rádií, internetu nebo tištěných novin – podle vlastního vkusu a hltají nové detektivky.

Připravili je pro ně vydavatelé, weby, televizní a rozhlasové stanice. Svojí troškou do mlýna, nebo spíše do mléka, přispívají i mlékárny. Krimi příběhy tisknou i na krabice od mléka, jak zmiňuje web Shawnee Skogen. Odkud se tradice vzala? Založili ji v roce 1923 bergenští spisovatelé Nordahl Grieg a Nils Lie. Zoufale potřebovali peníze, proto sepsali detektivku.

Popletli čtenáře

V Norsku se do té doby vydávaly nové knihy na podzim. Spisovatelé tedy měli před Vánocemi žně, ale zbytek roku by se dal charakterizovat slovem bída. Vydání knihy v době Velikonoc pomohl zmiňované dvojici prosadit Griegův bratr Harald, který pracoval ve vydavatelství.

Na titulní straně norských novin Aftenposten vyšel inzerát se sloganem „Bergenský vlak vyrabovaný v noci“. Čtenáře se podařilo dokonale zmást. Domnívali se, že jde o opravdovou story, která se stala. „Tolik lidí si tento kousek spletlo se skutečným zpravodajským příběhem, že se mu dostalo masové popularity a kniha se stala bestsellerem,“ uvádí web The Life in Norway. Kniha Noční přepadení vlaku do Bergenu oslavila úspěch a zahájila velikonoční tradici čtení o zločinech.

REKLAMA

Sázka na tradiční kulisy

Proč mělo krimi tak obrovský úspěch? Nešlo jenom o šikovně promyšlenou reklamu. Děj vypráví o dvou mladých studentech, kteří na Velikonoce lyžují od chaty k chatě. Jde o správně zvolené kulisy příběhu. Vyskytuje se v něm norská chata „hytte“, což je podle webu Visit Norway jeden z důvodů, proč se kniha tak rychle chytla a zahájila nevídanou tradici.

Pro Nory se vyprávění stalo velmi blízkým. „Velikonoce jsou více než kterýkoliv jiný svátek časem, kdy lidé míří na chatu do zasněžených hor nebo k moři. Čtení velikonočních zločinů jde ruku v ruce se skvělými lyžařskými podmínkami a pojídáním čokolády nebo pomerančů Kvikk Lunsj na zimním slunci,“ uvádí Bjarne Buset pro zmiňovaný web.

Dovolená na čtení

Tradici v mnoha koutech světa vnímají jako hodně divnou. „Zvláštní je, že v Norsku se stalo tradicí číst nebo sledovat příběhy o zločinu (nazývané Påskekrimmen) během velikonočního období. A ty sis myslela, že ukousnout hlavu čokoládovému králíčkovi je divné?“ glosuje zvyk roztomile web Mirror.

Ctitelé detektivek mohou na tento svátek jásat. Z regálů knihkupců mizí starší tituly, aby uvolnily místo žhavým novinkám. Milovníci zlověstných story se po nich vrhnou a knížky nezůstanou bez povšimnutí ležet na nočních stolcích. Kroutíte hlavou nad tím, kde mají Norové v dnešní uspěchané době čas všechno přelouskat? I na tuto otázku máme odpověď od Buseta: „Jen málo jiných zemí má o Velikonocích tolik dní volna jako Norsko. Vzhledem k délce naší dovolené máme čas na čtení.“

REKLAMA

Zkuste podcasty

Jde o příjemnou retro tradici s typickou atmosférou. „Když se vrátíte o 100 let zpátky, Norové si balili velikonoční tašky brožovanými knihami, které byly lehké i obsahově. Na chatách nebylo rádio ani televize, takže si užívali zábavné romány tohoto typu, které nepovažovali za dost náročné na to, aby si je nechali doma v knihovně,“ píše Magne Hansenová na webu NRK.

Pokud máte ve své knihovně spoustu detektivek a fandíte tomuto žánru, můžete letos v době jarních svátků sledovat norský trh. Určitě se tam objeví spousta zajímavých a žhavých novinek, které neznáte. Ať už si je necháte v knihovně nebo pošlete dál, za odreagování to stojí.

Komu nestačí fiktivní příběhy a má radši ty skutečné, může si vychutnat podcasty o skutečných zločinech.

Autor: Helena Stejskalová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Předváděcí vozy Škoda aneb Možnost, jak ušetřit při koupi (téměř) nového...

Nové auto si dnes koupí málokdo. Důvody? Rostoucí ceny, čím dál tím delší dodací lhůty – a...

Well-being na pracovišti: Co skutečně funguje?

Pohoda na pracovišti zvyšuje produktivitu a loajalitu. Well-being jako konkurenční výhoda. Jak ji dosáhnout? Odborníci z Colliers...

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO s 35,1 %. SPOLU posílilo na...

Volby se blíží a volební model agentury Ipsos ukazuje jasného favorita. Hnutí ANO s přehledem vede, zatímco...

Polívková, Pechlát, Nosek a Seidlová v nové komedii Něco za něco

Nová česká komedie Něco za něco s Annou Polívkovou, Martinem Pechlátem, Mirou Noskem a Barborou Seidlovou zamíří...

Pečené plněné papriky podle francouzského receptu

Využijte sezónu paprik a připravte si lahodné pečené plněné papriky podle francouzského receptu. Tento vcelku zdraví pokrm...

Pentagon zastavil dodávky některých raket a munice na Ukrajinu

Pentagon pozastavil dodávky některých raket protivzdušné obrany a přesné munice na Ukrajinu z důvodu obav z příliš...

Policii se podařilo rozbít drogový gang, který dodával drogy do věznice...

Kriminalisté obvinili osm osob, které se podíleli na pašování drog do věznice Nové Sedlo na Lounsko. Do...

Od července se mění pravidla. Týká se to úřadů, dopravy i...

Od 1. července vstupuje v platnost řada novinek. Řidičský průkaz si nově vyzvednete z výdejního boxu, mění...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA