Barevné květy krokusů v zámeckém parku ve Valticích na Břeclavsku připomínají goticko-románský hrad, který tam stával do 18. století. Pravděpodobný obrys hradu se objevuje pouze na jaře, když krokusy kvetou, letos o několik týdnů dřív, než je obvyklé, řekl ČTK kastelán valtického zámku Richard Svoboda.
„Od poloviny března otevřeme speciální velikonočně vyzdobený okruh a předpokládali jsme, že v té době pokvetou i krokusy. Květiny nám ale plány překazily a svévolně vykvetly už nyní,“ poznamenal Svoboda. Dodal, že krokusy vykvétají postupně a zdá se, že letos by měl být obrys hradu dobře patrný.
To potvrzuje také web iReceptář, který uvádí, že krokusy: „Rozkvétají hned po sněženkách, dle druhu a odrůdy mezi březnem a koncem dubna“. Na webu najdete i bližší informace k jednotlivým odrůdám:
„Mezi prvními rozkvétá růžový šafrán Tomassiniho (Crocus tommasinianus),“ uvádí web a pokračuje: „Voňavé, zlatožluté květy má šafrán nažloutlý (Crocus flavus). Časné kvítky šafránu úzkolistého (Crocus angustifolius) jsou oranžovožluté a vně přecházejí až do hnědočervena. Nizoučký šafrán nejmenší (Crocus minimus) má kvítka sametově nachová.“
Krokusy různých barev nechala správa zámku v parku vysázet v roce 2019, každoročně květiny nechává dosazovat. Poloha dřívějšího hradu i tvar jeho základů nejsou přesné, pouze předpokládané.
„Podoba hradu se dochovala na Vischerově vedutě a z toho jeho polohu dovozujeme. Bohužel, základy není možné archeologicky rekonstruovat. Hrad byl zbourán v 18. století za vlády knížete Josefa Václava z Lichtenštejnu a písemně je doložen od konce 12. století, pravděpodobně ale byl starší,“ doplnil kastelán.
Šlo o strážní hrad, který sloužil k ochraně rakouského území. Podrobnější informace o hradu ani jeho užívání se nedochovaly, ale na webu valtického zámku lze nalézt zajímavé informace k Valticím a jejich historii:
„První známá písemná zmínka o Valticích (tehdy psaných jako Veldesperch) pochází z 10. ledna 1193. Císař Jindřich VI. tehdy listinou v bavorském Řezně potvrdil jejich směnu mezi pasovským biskupem Wolfgerem a novým nabyvatelem, Wichardem ze Seefeldu. Již před tímto datem ve Valticích stál opevněný objekt, pravděpodobně s hliněnými a dřevěnými valy a možná i zděným obytným jádrem.“
„Wichardův syn Kadold zřejmě přestavěl valtický hrad do pozdně románské podoby, pravděpodobně právě on jej opatřil polygonální věží a učinil z hradu také místo rytířských turnajů a her.“ Ve 14. století se panství dostalo do vlastnictví rodu Lichtenštejnů, kteří je vlastnili až do roku 1945. K hradu bylo přistavěno renesanční křídlo a později prošel celý objekt barokní přestavbou. Původní hrad byl zbořen v 18. století a na jeho místě byl vybudován park. Dnes je zámek v majetku státu a ve správě Národního památkového ústavu.
Autor: Mirka Nová. Zdroj: ČTK