REKLAMA

Tepelné čerpadlo: Nyní nejlevnější způsob topení

Hledáte způsob vytápění, který by byl levný a bez práce? Pak vsaďte na tepelné čerpadlo. Nejen, že vás jeho provoz vyjde levněji než topení dřevem, uhlím či peletami, ale ušetříte díky němu také spoustu času.

REKLAMA

Tepelná čerpadla fungují na opačném principu než klimatizace nebo například lednice. Máme čtyři základní druhy čerpadel: vzduch-voda, země-voda, voda-voda, vzduch-vzduch. Záleží na tom, jaký druh si zvolíte. „Podle toho pak čerpadlo přebírá teplo ze vzduchu, země či vody a převádí ho ohřáté do vody, vzduchu nebo obojího,“ uvedl Ing. Michal Kapoun na webu TZB-info. Zní to sice složitě, ale ve výsledku je to jednoduché.

Tepelné čerpadlo a jeho výhody

Tepelná čerpadla mají řadu výhod. V současné době se jedná o nejlevnější a zároveň nejekologičtější způsob vytápění. Na rozdíl od kotlů na dřevo, uhlí nebo pelety se o tepelné čerpadlo nemusíte vůbec starat. Spolu s tepelným čerpadlem se vám sníží také cena za energie. Nám se například díky přechodu na tepelné čerpadlo snížila cena za elektřinu o 14 %, a to rozhodně není málo.

Typy tepelných čerpadel

Nejoblíbenější variantou jsou tepelná čerpadla vzduch-voda, a to především díky nižší pořizovací ceně, jednodušší instalaci a možnosti ohřevu vody. Na instalaci tepelného čerpadla vzduch-voda nepotřebujete stavební povolení a stačí vám i malý pozemek.

Tepelná čerpadla země-voda jsou oproti tomu značně dražší a složitější. Jak už z jejich názvu vyplývá, tato čerpadla odebírají teplo ze země. K tomu je potřeba buď vrt, nebo plošný kolektor. Vrt musí být hluboký 100 až 150 metrů. Někdy se jich musí udělat hned několik. Plošný kolektor tvoří PE trubky, které jsou uložené v hloubce 1,2 až 1,5 metru. Musí být od sebe vzdáleny alespoň 80 centimetrů. Tepelná čerpadla země-voda mají o 20-30 % úspornější chod, jsou však mnohem náročnější na instalaci a finance.

Třetí možnost tvoří tepelná čerpadla vzduch-vzduch, která odebírají teplo z venkovního vzduchu a ohřívají vzduch uvnitř. K ohřívání není zapotřebí topný systém. Tato čerpadla jsou však hlučná a nedokáží ohřívat vodu.

Posledním typem jsou tepelná čerpadla voda-voda, která berou energii ze spodní vody. Díky tomu nepotřebují elektrickou energii. Tento druh čerpadel u nás téměř neuvidíte. Potřebuje velmi složitou instalaci, které předchází také náročné a nákladné projektování, které je nutností.

A co fotovoltaika?

Lidé často využívají kombinaci tepelného čerpadla a fotovoltaické elektrárny. Vypadá to jako super nápad, protože za vytápění neutratíte vůbec nic. Když si však spočítáte, že instalace fotovoltaických panelů v takovém množství, které potřebujete, vyjde klidně na statisíce, už to tak skvělý nápad není. Fotovoltaická elektrárna má totiž omezenou životnost. Ve výsledku byste na tom mohli prodělat.

Vsaďte na ověřenou českou značku

Na českém trhu nyní najdete hned několik výrobců a dodavatelů tepelných čerpadel. Dejte si však pozor na původ čerpadla. Pokud se nechcete nechat napálit, zvolte českého výrobce, který na trhu dlouhodobě působí. My jsme si vybrali tepelné čerpadlo od české firmy. Po nezávazné poptávce se s vámi spojí a pošlou k vám odborníka, který s vámi probere tu nejvhodnější variantu.

Využijte kotlíkové dotace

Pokud neplánujete instalovat tepelné čerpadlo k vytápění novostavby, můžete využít kotlíkové dotace. Ty se dělí na dotace pro domácnosti s nižšími příjmy a dotace pro ostatní domácnosti.

O kotlíkovou dotaci můžete požádat na webových stránkách Státního fondu životního prostředí. V případě, že spadáte do kategorie domácností s nižšími příjmy, můžete dostat dotaci ve výši 95 %. Ostatní domácnosti obdrží až 50% dotaci.

Naše zkušenost

Naše rodina má pět členů a celkově tři domácnosti. Celkem vytápíme čtyři patra domu o celkové rozloze 250 metrů čtverečních. Vzhledem k velikosti domu nám bylo doporučeno tepelné čerpadlo s výkonem 18 kW. Jen pro představu, jedná se o největší a nejsilnější čerpadlo na trhu.

Dům, ve kterém bydlíme, byl postavený začátkem osmdesátých let. Není zateplený, ale nechali jsme udělat nové topení včetně radiátorů. Za těch čtyřicet let jsme vyzkoušeli už všechny druhy vytápění: dřevo, uhlí, elektřina, plyn. Na tepelné čerpadlo jsme přešli před rokem a půl.

V minulosti jsme za vytápění v průměru zaplatili 50 tisíc Kč ročně, elektřina nás vyšla přibližně na 40 tisíc Kč. Provoz tepelného čerpadla společně s elektřinou nás ročně vyjde na 80 tisíc Kč, tedy o deset tisíc levněji. Zvolili jsme tepelné čerpadlo, které umožňuje také ohřev vody. K čerpadlu dostanete mobilní aplikaci, ve které si můžete regulovat nejen okolní teplotu, ale i teplotu vody.

Zájem o tepelná čerpadla roste

Podle Ministerstva průmyslu a obchodu bylo za rok 2022 v Česku instalováno 60 tisíc tepelných čerpadel, z toho 96 % typu vzduch-voda. Oproti roku 2021 se prodej tepelných čerpadel zvedl o polovinu.

Autor: Nikola Strnadová – NašeTéma. Zdroje: TZB-info, MPO, SFZP

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA