Američan Jon Brower Minnoch drží celosvětový rekord nejtěžšího muže v historii, uvádí Magazine Science. Kromě toho také nejvíce zhubl, takže drží rekordy dva. Ze svých 635 kg dokázal zhubnout na 216 kg.
„Jon Brower Minnoch se narodil 29. září 1941 v malém americkém městě Bainbridge Island poblíž Washingtonu,“ uvádí Guiness World Records. Již od dětství trápila Jona těžká obezita, ve svých 12 letech vážil 133 kg. Svou váhu nikdy nedokázal mít plně pod kontrolou a časem mu způsobovala velké zdravotní problémy. O deset let později doktor zjistil, že jeho váha už byla 178 kilogramů.
Ve 22 letech si vzal svou první ženu, která mu byla velkou oporou při jeho prvních hospitalizacích a snaze o dostání stále rostoucí váhy pod kontrolu. Jon i jeho žena měli stejnou práci, oba pracovali jako řidiči taxíku. Jon společně se svou ženou Jeannette byli i přes jeho stále se zhoršující zdravotní potíže, které způsobovala jeho výška i hmotnost, přátelští lidé.
Za tři roky po svatbě proběhlo další měření, při kterém lékař zjistil, že Jon váží už 317 kilogramů. Za dalších deset let už vážil 442 kg. Kvůli své váze se stával středobodem zájmů různých lékařů a bohužel i médií. Jak roky plynuly, jeho zdravotní stav se stále zhoršoval.
Když bylo Jonovi 37 let, jeho váha ještě vystoupala, což mělo samozřejmě dopad na jeho srdce, dýchání i oběhovou soustavu. Jeho zdravotní stav a životní podmínky se natolik zhoršily, až ho to začalo ohrožovat na životě.
Jona už unavovaly nekonečné bolesti a občasné nerozvážné diety, které po snížení příjmu potravy většinou končívaly velmi kriticky. Snažil se zlepšit svůj zdravotní stav a celou tu dobu se ze všech sil snažil žít normálním životem.
Pobyt v nemocnici
V březnu roku 1978 Jona hospitalizovali v univerzitní nemocnici v Seattlu. Doktor Robert Schwartz, konzultant a endokrinolog, vypočítal Jonovu váhu na více než 635 kg a označil jej tak za jasného rekordmana. Jednalo se o výsledek, který velmi vážným způsobem ohrožoval Jona na životě.
„Aby se vůbec do nemocnice dostal, bylo zapotřebí 12 hasičů a improvizovaná nosítka, která zajistila, že bude transportován na trajekt bez větší indispozice. Hned po hospitalizaci do Jona dostali tekutinu a následně jej umístili na dvě spojená lůžka. Pro Jonovo přemístění bylo potřeba 13 asistentů,“ uvedl Magazine Science.
Lékaři tehdy uvedli, e jeho tělo tvoří z 80 procent tuk. V těle měl také velké množství vody, která se nahromadila kvůli městnavému srdečnímu selhání.
Další rekord Jon překonal společně se svou manželkou. Jednalo se o největší rozdíl hmotnosti, který byl 585 kg. Jeannette v tu dobu vážila 50 kilogramů. V roce 1980 se manželství rozpadlo. Ještě před rozvodem Jon a Jeannette přivedli na svět dva syny, kteří se jmenují John a Jason.
Jon se i přes rozpad manželství snažil pokračovat ve svém každodenním životě. O dva roky později si vzal svou druhou ženu Shirley.
Jona trápilo hned několik zdravotních problémů, především ty srdeční. Měl také cukrovku, kterou zhoršovala nejen jeho obrovská váha, ale i v tu dobu velmi omezené prostředky proti obezitě, poruchám příjmu potravy či nezdravé kultuře stravování.
Zhubnul na 216 kg
Jon opustil univerzitní nemocnici v Seattlu v roce 1980. V nemocnici musel dodržovat vyváženou stravu čítající 1200 kalorií denně, díky které zhubnul na neskutečných 216 kilogramů. Jednalo se o týdenní ztrátu 5 až 7 kilogramů nadbytečné váhy.
Jon se velmi snažil svou váhu udržet, ale bohužel byl znovu hospitalizován, protože začal opět přibírat. Příčina jeho neustálého přibírání nikdy nebyla zjištěná. Lékaři mohli díky Jonovi studovat obezitu třetího stupně. Jon nám tak může neustále připomínat to, že každý z nás může skrývat příběh přesahující statistiky i fyzický vzhled.
Jon zemřel 10. září 1983, v té době vážil přes 362 kilogramů. Bylo mu 42 let a jeho index tělesné hmotnosti (BMI) byl 105,3.