Možná máte mezi svými přáteli či v rodině někoho, kdo se dostal do finančních potíží. A v čím větších problémech je, tím jednodušší je pro něj lhát nejen o svých dluzích, ale v podstatě o čemkoli.
Na dluh si zvykl žít český stát a také jednotlivci. Jak ve své listopadové tiskové zprávě uvedla společnost CRIF, která se věnuje úvěrovým registrům, objem dluhu z úvěrů na spotřebu vzrostl meziročně o necelých 7 % na 565 a půl miliardy korun. Průměrně se u spotřebitelských půjček jednalo o částku 243 tisíc korun, tedy o 5,5 % víc než před rokem. Právě dluhy na spotřebu bývají největším problémem hlavně pro osoby, které si svými finančními poměry neví rady a snadno o nich lžou.
Není dluh jako dluh
Dlouhodobé úvěry na bydlení jsou celkem běžným nástrojem při koupi bytu. Ani finanční poradci proto od nich nijak neodrazují. Bývají také daleko lépe spláceny než dluhy za dovolené, vánoční dárky a další věci, bez nichž by se dlužníci mohli snadno obejít. Objem nespláceného dluhu na spotřebu meziročně narostl o více než 6 % na 24,2 mld. korun.
„Znepokojivé je, že nejvíce se průměrná nesplácená částka dluhu na spotřebu zvýšila u nejmladší věkové skupiny 15-24 let, a to meziročně o čtvrtinu,“ řekl Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací. Podíl na nesplácených krátkodobých dluzích má především věková skupina 30-34 let, kde objem nespláceného dluhu na spotřebu meziročně vzrostl o 18 % na 3,8 miliardy korun.
Já své dluhy řeším…
Tuhle větu používá skoro každý dlužník, a hlavně ti, kteří někoho snaží obrat o další peníze. Zatímco banky a nebankovní finanční instituce mají řadu nástrojů, jak si své potenciální klienty prověřit, u soukromých půjček je to komplikovanější. Sama s tím mám jako věřitel bohaté zkušenosti. U mnoha lidí ve svém okolí si prostě nedokážu představit, že by mi lhali. A to je chyba. Už mě to stálo hezkých pár tisíc.
Dlužníci povahou, jak si osobně označuji lidi, kteří si ze života na dluh udělali životní filozofii, totiž umí lhát velmi přesvědčivě. Obvykle to bývají i velmi obratní manipulátoři. Jenže místo řešení svých dluhů jsou schopni utrácet nesmyslně, třeba za dovolenou, cigarety a alkohol.
Potřebuji to pro děti
Jedna samoživitelka měla krásné čtyři děti, ale dost často neměla ani na jídlo. Když jsem ji potkala, bydlela na příšerné ubytovně. Naše první setkání bylo při předání nákupu s potravinami. Ale Katka si rychle zvykla, že je mi jejích dětí líto a nechám se tedy snadno přesvědčit i k zaplacení nájmu nebo jiných výdajů. S kamarády jsme jí sehnali pronájem bytu, zaplatili kauci a první nájmy, pořídili dětem výbavu do školy, nábytek, nádobí a mnoho dalšího. Žádali jsme ji jen, aby si dala dohromady své finance a začala řešit dluhy z minulosti.
Místo toho Kateřina utratila peníze na kosmetice pak zase přišla prosit o peníze na obědy ve školní jídelně. Na mé námitky, že je právě vyházela zcela zbytečně, odpověděla, že má přece nárok se líbit, když je mladá. Lhala o exekucích, lhala o nákladech na provoz domácnosti i o svém novém partnerovi, a to nejen mně, ale také místnímu faráři, který dětem vozil pomoc z potravinové banky. Půjčené peníze už jsem nikdy neviděla a pokud vím, Katka vytlouká klín klínem dodnes.
Všichni mi ublížili, jen ty mi rozumíš
Po Katce jsem spadla do pasti jiné chytré dámy. Jmenovala se Lucie a dlouho se tvářila jako moje nejlepší kamarádka. Zpětně vím, že to bylo jen do chvíle, než mi přestala splácet vypůjčené peníze.
Hrála na moje city – údajně jí ublížil bývalý manžel, i známí, kteří mě varovali, ať jí nedávám žádné peníze. Ona si sice půjčila, a dokonce měla dřív i exekuci, do které se samozřejmě nedostala vlastní vinou, ale už se z dluhů dostala a je v pohodě. Lhala mi o své minulosti i současnosti.
Došlo mi to, až když jsem si zaplatila přístup do centrální evidence exekucí. Sice mě to stálo pár set, ale stálo to za to. Lucie měla hned několik exekucí skoro za milion, které splácela minimálně. Používala účet své matky, bydlela v nájmu, ale trvalý pobyt si nechala u rodičů v jiném městě. Často měnila zaměstnavatele a vůbec dělala vše proto, aby se vyhnula svým závazkům. Nakonec mi dlužila přes 30 tisíc a přestala brát telefon. Smiloval se nade mnou až její bývalý muž, s nímž se taky znám, a zaplatil za ni alespoň polovinu.
Proč dlužníci lžou
Pro své lži mají v podstatě dva hlavní důvody. Buď chtějí získat další finanční zdroje, nebo se za svou situaci stydí. Ale ani stud jim často nezabrání půjčovat si dál.
Pokud chcete někomu v takové situaci skutečně pomoci, doveďte ho do dluhové poradny a donuťte ho postavit se své situaci čelem. Netolerujte jim drahé dovolené ani jiné výdaje za nesmysly. Buďte tvrdí a nepovolte. Dluhy jsou jako drogy. Dokud dlužníky neizolujete od dalších půjček, budou jich potřebovat stále víc. A taky stále víc budou lhát. I sami sobě.
[democracy id=“7″]
Autor: Mirka Nová – NašeTéma. Zdroj: CRIF