REKLAMA

Evropské hrady a jejich strašidelné příběhy: Duchové, vlkodlaci i čarodějnice

Evropské hrady jsou plné tajemství a vyprávějí příběhy, které nás zajímají od dětství. Tyto vznešené stavby hradů jsou však nejen o kráse a historii, ale také o hrůze a strašidelných příbězích.

REKLAMA

Při procházení hradů se často setkáváme s postavami jako jsou duchové, vlkodlaci a čarodějnice. Tyto postavy zanechaly svůj otisk jak na kamenech, tak v našich myslích. Evropské hrady jsou svědky mnoha případů pomsty a temných událostí, které zůstávají zachovány v jejich zdích.

Studování příběhů z historie nás zavede do srdce Evropy, kde se skrývají strašidelné příběhy i tajemné existence. Od Velké Británie až po Rumunsko, od Skotska až po Českou republiku, budeme prozkoumávat legendární hrady, které jsou známé svou temnou historií a nadpřirozenými jevy.

Hrad Edinburgh, Skotsko: Místo duchů

Edinburgh, nejznámější skotský hrad, mnozí považují za jedno z nejstrašidelnějších míst na světě. Tento hrad, postavený ve 12. století, prošel četnými více či méně úspěšnými obléháními. Bylo v něm popraveno mnoho šlechticů a žen obviněných z čarodějnictví. Kobky na úpatí hradu sloužily jako místo, kde se shromažďovali lidé nemocní morem, ne k léčbě, ale k popravě.

Výzkum paranormálních jevů na hradě Edinburgh

Podle legend je hrad Edinburgh tak strašidelný, že se o něj v roce 2001 začali zajímat dokonce seriózní badatelé. Vedl je Dr. Richard Wiseman z University of Hertfordshire za pomoci desítky dobrovolníků. Museli strávit několik dní v údajně strašidelných částech hradu. Dobrovolníci vůbec nevěděli, zda jsou ve strašidelné oblasti nebo ne, ale dokonce 51 procent z nich, kteří byli ve strašidelných oblastech, hlásilo paranormální zážitky. „Dr. Wiseman také používal nejmodernější zařízení pro záznam zvuku a fotografií,“ napsal zpravodajský server BBC.

Po dokončení svého výzkumu Wiseman uvedl, že stále není přesvědčen o existenci duchů, ale nyní je rozhodně ještě zvědavější.

Hrad Moosham, Rakousko: Čarodějnický hrad

Na začátku 13. století byl hrad Moosham postaven biskupy ze Salcburku a ve středověku se stal známým jako Čarodějnický hrad. Církev v něm roky odsuzovala, mučila a popravovala ženy obviněné z čarodějnictví. Podle některých odhadů tam přišlo o život několik tisíc žen a některé z nich na hradě podle legend dodnes straší a hledají pomstu.

Legenda o vlkodlacích

Jako by tato temná minulost hradu nestačila, obyvatelé Salcburku si po staletí tradují legendu o vlkodlacích, kteří obklopují hrad a živí se srnkami.

Hrad Dragsholm, Dánsko: Domov duchů

Hrad Dragsholm je velmi speciální destinací pro všechny milovníky paranormálních jevů. Na hradě prý dodnes straší více než sto duchů. Nejděsivější příběh o hradu se váže k jednomu z jeho prvních majitelů. Legenda o Bílé panně říká, že majitelova dcera se zamilovala do jednoho ze stavitelů hradu. Jelikož patřili ke šlechtickému rodu, otec lásku své dcery neschvaloval, a tak ji zazdil do zdí hradu. Při opravě hradu na začátku 20. století byla v jedné ze zdí nalezena kostra dívky – v bílých šatech.

Dnes je hrad částečně přestavěn na hotel s restaurací, ale nocují v něm jen ti nejodvážnější.

Hrad Houska, Česká republika: Brána do pekel

Hrad Houska byl postaven v první polovině 13. století, leží jen 47 kilometrů severně od Prahy. Byl postaven se záměrem stát se správním centrem Otakara II. a později se stal sídlem mnoha šlechtických rodů.

Legenda o bráně do pekel

Legenda říká, že hrad Houska byl postaven na obrovské bráně do pekel. Podle legendy z té brány, jejíž dno nikdo nikdy neviděl, často vycházeli démoni a kříženci mezi lidmi a bestiemi. Když se začalo se stavbou hradu, bylo obviněným zločincům slíbeno odpuštění jejich zločinů, pokud je na krátkou dobu strčí do díry.

Několik sekund poté, co byl spuštěni do brány, začal první dobrovolník křičet. Když ho vytáhli, byl šedivý a vypadal asi o třicet let starší. Legendu podporuje fakt, že hrad byl postaven bez kuchyně, studny, bez dodatečné ochrany a daleko od všech cest. Místní obyvatelé říkají, že je to důkaz, že hrad byl postaven pouze proto, aby uzavřel bránu do pekla. Odborníci tvrdí, že zámek Houska se nachází na místě, které je pro takovou stavbu naprosto nesmyslné.

Část hradu, která se nachází těsně nad slavnou bránou do pekel, se nazývá Kaple a je vymalována výjevy zabíjení démonů a draků.

Hrad Houska byl zkoumán mnoha výzkumníky paranormálních jevů a o legendách kolem ní bylo natočeno několik pořadů.

Moderní legendy o hradu Houska

Legendy však s příchodem moderní doby neskončily. Ve skutečnosti nejnovější pocházejí z druhé světové války. V té době hrad údajně obsadili nacisté, kteří, jak známo, rádi koketovali s okultismem. Podle legendy experimentovali s portály do jiných dimenzí, ale také s bránou. Po válce byla v okolí hradu nalezena zakopaná těla několika příslušníků SS.

Hrad Bran, Rumunsko: Ikona strašidelných hradů

Hrad Bran, nacházející se v Rumunsku, je považován za nejslavnější strašidelný hrad v Evropě. Tato pověst však není zcela oprávněná. Hrad se proslavil po vydání románu Dracula, který tvrdil, že zde žil Vlad III. Tepes, známý také jako hrabě Drákula.

Vlad III: Skutečná historická postava

Vlad III. byl skutečnou historickou postavou, ale na rozdíl od toho, co tvrdí román Dracula, nikdy nežil na hradě Bran. Tato skutečnost je často přehlížena a mnoho návštěvníků hradu je překvapeno, když se dozvědí pravdu o jeho historii.

Bram Stoker: Fantazie a fikce

Celá představa o tom, že Vlad III. žil na hradě Bran, je výplodem fantazie spisovatele Brama Stokera. Jeho román Dracula zasadil do tohoto hradu postavu, která se stala jednou z nejznámějších postav hororové literatury, ačkoli se to nikdy ve skutečnosti nestalo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA