REKLAMA

Změna času: V neděli 29. října končí letní čas a začíná zimní čas

Změna času letos proběhne 29. října. Letní čas končí a začne platit zimní čas. Hodinové ručičky se nejen v Česku přetočí zpět na standardní čas, tedy ze 3:00 na 2:00 hodinu. Tím se pravděpodobně znovu rozběhnou diskuse o výhodách a nevýhodách tohoto opatření, protože konec změny času na úrovni Evropské unie je ještě dlouhý.

REKLAMA

Odpovídající návrh Komise z roku 2018 již schválil Evropský parlament na jaře 2019. Od té doby je ale rozhodnutí na straně Rady, tedy členských států Evropské unie, které od té doby nerozhodly. Se zrušením změny času by však musely souhlasit členské státy většinovým přijetím. Současné španělské předsednictví Rady to neplánuje.

Zda se toto téma vrátí na stůl během belgického předsednictví v první polovině roku 2024, bude pravděpodobně jasné v následujících měsících, až Belgičané představí svůj pracovní program. Naposledy se tímto problémem zabývala Rada ministrů v prosinci 2019, kdy ještě probíhalo finské předsednictví.

Návrh komise EU počítá s tím, že již nedojde k žádným změnám času. O tom, zda celoročně přejde na letní nebo zimní čas, by však mělo být rozhodnutí každé členské země Unie. Mnoho zemí však vyjádřilo obavy z tohoto plánu, protože mimo jiné se zdálo, že jednotné časové pásmo je pro ekonomiku žádoucí, přinejmenším ve střední Evropě. Jinak by mezistátní časové rozdíly ovlivnily obchod ještě více. Mimochodem, oficiální Rakousko preferuje konstantní letní čas jako standardní čas.

Proces zrušení odstartoval celoevropský online průzkum. V této akci bylo 84 procent účastníků pro ukončení střídání času. Většina hlasovala pro trvalý letní čas v roce 2018.

REKLAMA

V celé EU se hodiny zatím otáčely poslední neděli v březnu – a zase zpět poslední neděli v říjnu. Letní čas byl v Evropě zaveden v roce 1973 u příležitosti ropné krize a s cílem šetřit energii. Časový posun měl pro firmy a domácnosti získat jednu hodinu denního světla. Francie byla první, kdo tak učinil.

Rakousko se k jeho zavedení rozhodlo až v roce 1979 kvůli administrativním problémům a proto, že chtělo harmonizaci dopravy se Švýcarskem a Německem. Tyto dvě země zavedly letní čas až v roce 1980. Letní čas však v alpské republice existoval již za první světové války. V roce 1916 platila pro monarchii od 1. května do 30. září, ale poté byla zrušena. Druhý – nakonec neúspěšný – pokus byl učiněn v letech 1940 až 1948.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Máte tetování? Podle studie může až ztrojnásobit riziko vzniku rakoviny

Nová studie dánských a finských vědců varuje, že tetování může výrazně zvýšit riziko rakoviny. Tetovací inkoust v...

Černochová pokárala Havlíčka za slova o čachrech a kšeftech na obraně

Výměna ostrých slov mezi Karlem Havlíčkem z hnutí ANO a ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) ukazuje na...

Ministr zemědělství Marek Výborný přišel o papíry

Šéf lidovců a ministr zemědělství Marek Výborný je už přes tři měsíce bez řidičského průkazu. Policisté mu...

Hygienici varují před elektronickými cigaretami. Hrozí otrava i smrt

Hygienická stanice hlavního města Prahy bije na poplach kvůli nebezpečným elektronickým cigaretám s nadlimitním obsahem nikotinu. Podle...

Ukrajinou otřásá korupční kauza na ministerstvu obrany. Zmizelo téměř půl miliardy...

Ukrajinské ministerstvo obrany čelí rozsáhlé korupční aféře. Podle Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny (NABU) došlo ke zpronevěře více...

Meteorologové vydali na víkend předběžnou výstrahu. Vrátí se mráz i sníh

Zatímco v pátek nás ještě čeká počasí připomínající jaro, už v sobotu dorazí studená fronta, která výrazně...

Myslí AI jako člověk? Odpověď na tuto otázku odhaluje zajímavá studie

Umělá inteligence dokáže ohromit svými odpověďmi, ale myslí skutečně jako člověk? Nová studie odhaluje, že i ty...

Dámské halenky – široké možnosti stylingu

Dámské halenky představují důležitý prvek každého šatníku. Díky široké škále střihů a designů je lze snadno přizpůsobit...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA