V pondělí 9. října ve večerních hodinách zasáhlo východní Slovensko zemětřesení o síle pátého stupně Richterovy stupnice. Podle informací z oddělení seizmologie Slovenské akademie věd (SAV) bylo epicentrum zemětřesení lokalizováno východně od Prešova.
V pondělí večer bylo východní Slovensko postiženo zemětřesením. Tuto skutečnost potvrdil Kristián Csicsay, vedoucí oddělení seismologie Slovenské akademie věd (SAV). „Zdroj zemětřesení byl v hloubce 10 kilometrů,“ uvádějí slovenská média. Otřesy byly hlášeny na různých místech v Prešovském a Košickém kraji. Podle slovenských vědců to mohou být nejsilnější otřesy za posledních přibližně 80 let.
Podle slovenského serveru Aktuality.sk se zemětřesení odehrálo ve 20:23 hodin, s epicentrem umístěným severně od města Vranov nad Topľou. Otřesy byly zaznamenány také v Humenném, Bardejově a Trebišově. Evropsko-středomořské seismologické centrum (EMSC) uvádí, že epicentrum bylo přibližně 18 kilometrů od Humenného a dosáhlo magnituda až 5.
„Podle prvních odhadů byla síla zemětřesení 5,2 stupně, následně služba EMSC korigovala údaj na 5 stupňů. Zemětřesení bylo v hloubce zhruba deseti kilometrů,“ uvedl portál iMeteo.sk.
Server earthquaketrack.com uvádí, že magnituda byla 5,0 a epicentrum 15 kilometrů od Stropkova.
„Přesná magnituda, epicentrum a hloubka zemětřesení mohou být revidovány, když seismologové přehodnotí údaje a upřesní své výpočty, nebo když jiné agentury vydají své zprávy,“ vysvětlil portál volcanodiscovery.com.
Reakce ministerstva vnitra SK
„Situaci monitorujeme a jsme v kontaktu s oddělením seismologie Slovenské akademie věd as přednostmi příslušných okresních úřadů,“ uvedlo ministerstvo vnitra s tím, že Centrální monitorovací a řídící středisko sekce krizového řízení Ministerstva vnitra SR zatím nemá v souvislosti se zemětřesením hlášeno zranění lidí, ani škody na majetku.
Ministerstvo je v kontaktu i s jadernými elektrárnami Jaslovské Bohunice a Mochovce, které fungují v normálním režimu.
„Občany vyzýváme, aby zachovali klid a kontaktovali čísla tísňového volání v této souvislosti jen v případě, kdy je to nutné,“ uvedl slovenský resort.
Zemětřesení bylo cítit i v zahraničí
Na základě předběžných seismických údajů zemětřesení pravděpodobně pocítilo mnoho lidí v oblasti epicentra. Trvalo jen několik vteřin.
„Nemělo způsobit značné škody kromě pádů předmětů z polic, rozbitých oken a podobně. Ve Vranově nad Topľou, Humenném, Snině, Prešově, Michalovcích a Bardějově bylo cítit lehké otřesy,“ dodává portál volcanodiscovery.com.
Slabé otřesy byly i v Trebišově či v Košicích. Zemětřesení však cítili i v Maďarsku, Polsku, na Ukrajině a v Rumunsku.
Reakce obyvatelů Slovenska pro Aktuality.sk
„Rodičům se v obci, která je pět kilometrů od Sečoviec hýbala skříň a třásla zeď,“ ozvala se do redakce čtenářka Nikoleta.
„Ve Vranově nad Topľou jsme to cítili dost. Mám pocit že nějakých 10-15 vteřin se nám třásly stěny. Sousedé vyběhli ven ze strachu,“ informovala čtenářka Lila. „Snad jsou všichni okej,“ vyjádřila naději.
„Jsem z Košic a dnes jsme cítili krátké zemětřesení. Bylo intenzivní. Jen najednou se začalo něco třást a následně nám spadla televize. Celá bytovka jsme se zmobilizovali, že co se děje. Naštěstí nedošlo k nějakým vážným škodám,“ podrobně reportoval Košičan Marek.
„Ležela jsem s dětmi v ložnici na posteli. Slyšela jsem, jak o sebe bouchla balkonová skla a pomyslela jsem si, že se zvedl vítr. Najednou se začala vlnit postel a došlo mi, co se děje, až když došel manžel se slovy: „Cítila jsi to?“ popsala zemětřesení obyvatelka Košic.
„Seděl jsem na gauči, když v tu chvíli se začal třást celý pokoj. Intenzita se zvyšovala, až jsem měl pocit, že se s mono i gauč posouval. Celé to mohlo trvat maximálně pět vteřin,“ podělil se o pocity po zemětřesení další Košičan.
„Bydlíme v okolí Stropkova ve vesnici Šandal. Zemětřesení v našem vysokém domě nám porozbíjelo vázy a brzy svalilo skříně. Celá vesnice stála venku na cestě během pár minut,“ informovala čtenářka Sára.
Zemětřesení bylo cítit i v České republice
Zemětřesení bylo zaznamenáno i v České republice.
Stanice pro měření zemětřesení v České republice, jako je Ostrava a Hostýnské vrchy, zaznamenaly otřesy.