Zlato v měsíci září moc nezářilo. V tomto měsíci byl zaznamenán druhý nejvyšší pokles ceny žlutého kovu v tomto roce, hned po únorovém poklesu. Ještě na počátku září se cena zlata pohybovala kolem úrovně 1940 USD/Oz, tedy přibližně 43.200 korun, na konci září činila hodnota již cca 1848 USD/Oz (42.400 korun). V dolarovém vyjádření došlo k poklesu přes 90 USD na unci (o téměř 5 procent), v Kč o cca 800 korun (přibližně o 2 procenta a to díky slabší koruně).
Základním faktorem tohoto poměrně velkého propadu je stávající a udržující se restriktivní měnová politika ze strany americké centrální banky a reakce na poslední aktuální prognózy, které byly zveřejněny na zářijovém zasedání FEDu.
Šéf FEDu v září hovořil o možnosti dalšího zpřísňování, případně ponechání sazeb na delší dobu ve stávající výši. Podle něj je možné zvýšení sazeb stále na pořadu dne a může nastat na listopadovém či prosincovém měnově politickém zasedání. Rovněž došlo k přehodnocení výhledu na vývoj sazeb na příští rok, kde by mohlo začít snižování sazeb, ale v pozvolnějším tempu.
Dodal také, že měnová politika musí zůstat v následujícím období stále restriktivní, jelikož není dosaženo inflačního cíle ve výši 2 procenta. Boj proti inflaci je stále prioritou, i přes možné negativní ekonomické dopady. Podle něj je nutné mít k dispozici takové přesvědčivé důkazy, že naplnění cíle je realizováno správným směrem. Základ je obnovení cenové stability, nikoliv opak.
Již zmíněná jestřábí politika FEDu není jediným faktorem aktuálního poklesu ceny zlata. Je potřeba ještě zmínit sílu amerického dolaru, růst výnosů amerických dluhopisů, kdy jsme ve středu (4.10. 2023) zaznamenali nejvyšší výnos na 10letém dluhopisu (4,86 procenta) od roku 2007 a rovněž také silný trh práce. Podle nejnovějších údajů JOLTS (volná pracovní místa a fluktuace pracovních sil na americkém trhu práce) bylo v měsíci srpnu 9,61 mil. volných pracovních míst, což je o 700 tisíc míst více než v červenci a rovněž očekávání činilo 8,8 mil. volných pracovních míst.
Tato směsice faktorů tedy aktuálně vytváří protivítr ceně zlata. Do konce roku tak pravděpodobně dojde k ještě dalšímu poklesu hlouběji pod 1800 USD/Oz. Samozřejmě vývoj bude ovlivňovat mnoho faktorů a v neposlední řadě i vývoj české koruny pro českého investora. Nyní je koruna pod tlakem a zaznamenává oslabování, tedy při poklesu ceny zlata v USD je pokles ceny v Kč mírnější. Nicméně i tak je tato korekce žlutého kovu další možnou příležitostí pro případné doplnění portfolia a průměrování ceny.
Zdroj: Jakub Petruška, analytik společnosti Zlaťáky.cz