Češi stále častěji utrácejí své peníze v zahraničí, přičemž hlavním cílem jejich nákupních výletů je Polsko. V posledních dvou letech zaznamenaly české banky téměř devítinásobný nárůst plateb v polských supermarketech. Tento trend má negativní dopad na státní rozpočet, který tak přichází o miliardy korun z daní.
„Maso je zde při slevových akcích dostupnější, někdy i o 50 procent levnější,“ chválí si jedna z mnoha českých zákaznic nízké ceny v polských obchodech. Data ukazují, že český zákazník stále více utrácí za hranicemi.
Podle údajů statistického úřadu dosáhly nákupy Čechů v zahraničí na jaře tohoto roku hodnoty přibližně 21 miliard korun. Tento trend má negativní dopad nejen na tuzemské supermarkety, ale také na státní rozpočet.
Pokud by bylo těchto 21 miliard korun utraceno v České republice, stát by si při sazbě DPH 21 procent přišel na zhruba 3,7 miliardy korun. „Jednoznačně to představuje ztrátu pro státní rozpočet, zejména co se týče daně z přidané hodnoty. Na druhou stranu tyto nákupy pomáhají snižovat inflaci,“ komentuje situaci ekonom Štěpán Křeček.
I přes rostoucí požadavky mnoha Čechů na to, aby se naše země inspirovala svým sousedem, podle ekonoma a místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Skopečka (ODS) nemáme prostředky na to, abychom snížili DPH na nulu. “To by znamenalo větší propad v rozpočtu než současná situace, kdy část obyvatelstva nakupuje v Polsku,” vysvětlil.
Levnější pohonné hmoty a cigarety
Paliva a cigarety Kromě DPH může stát ztrácet i na spotřební dani, která je uvalena například na paliva, alkohol a cigarety. V České republice se cena benzínu aktuálně pohybuje kolem 39,50 koruny za litr, v Polsku je v přepočtu o pět korun levnější a nafta dokonce o šest korun.
Rozdíl na plné nádrži je podle Čechů, kteří v Polsku nakupují palivo, zhruba sto korun. Ještě více se vyplatí nakupovat tam cigarety, což je patrné i na výnosu ze spotřební daně z tohoto produktu. Přestože počet kuřáků neklesá a ceny cigaret v České republice v posledních letech výrazně stouply, vybraná daň se zásadně nezvýšila.
V Polsku je litr benzínu levnější až o deset korun. V Polsku stojí krabička cigaret i o padesát korun méně, a řada našich krajanů si tak jezdí kupovat kartony k sousedům. „Cigarety kupuju jednou za měsíc, ty ceny jsou o polovinu nižší,“ prozradil jeden z nich. Příští rok by se v Polsku měla zvednout cena krabičky o pět korun, v Česku ale o osm.
Dopad na zdravotnictví
Negativní dopad na zdravotnictví Kromě dopadu na státní rozpočet to není dobrou zprávou ani pro naše zdravotnictví. „Každoročně zemřou na následky kouření tisíce lidí, v rámci České republiky se ročně jedná o 16 až 18 tisíc osob,“ uvádí Státní zdravotní ústav. Nejčastěji umírají na nádory dýchacích cest.
Náklady na léčbu nemocí spojených s kouřením se odhadují na asi 100 miliard ročně, což je více, než činí daně z tabákových výrobků. Navíc v době, kdy stát hledá úspory kdekoliv je to možné, je osm miliard, které kvůli nákupům cigaret v Polsku přicházíme, poměrně velká suma.