Institut pro evropskou politiku EUROPEUM zveřejnil druhý ročník žebříčku vlivu českých europoslanců. Nejlépe si vedou Luděk Niedermayer, Danuše Nerudová a Alexandr Vondra. Hnutí ANO naopak zaznamenalo výrazný propad, což může souviset s personální obměnou a přesunem do nové frakce Patrioti pro Evropu.
Rok po evropských volbách zveřejnil Institut pro evropskou politiku EUROPEUM výsledky druhého ročníku ankety hodnotící vliv českých europoslanců. Na základě hodnocení 87 expertů, diplomatů, zástupců byznysu a médií vznikl žebříček, který zkoumá vliv europoslanců na unijní politiku, domácí priority a reprezentaci Česka v Evropské unii. Výsledky ukazují zajímavé posuny oproti loňskému roku, včetně dominance vládních stran a oslabení pozic hnutí ANO.
Smysl a limity žebříčku
Hodnocení vlivu europoslanců je složité, protože neexistují zcela objektivní kritéria. Kvantitativní ukazatele, jako počet zpráv či projevů na plénu, které využívají zahraniční žebříčky typu MEPMatrix.eu, postrádají hlubší obsahovou analýzu. Anketa EUROPEUM proto vychází z názorů odborníků, což přináší subjektivní pohled, ale může být cenným doplňkem k jiným ukazatelům, jako je legislativní práce nebo pozice ve vedení parlamentu či frakcí.
Niedermayer a nováčci STAN v čele unijního vlivu
V kategorii vlivu na unijní politiku obsadili první příčky Luděk Niedermayer (TOP09), Danuše Nerudová a Jan Farský (oba STAN).
Niedermayer potvrdil svou silnou pozici z loňského třetího místa, zatímco Nerudová a Farský, nováčci v Evropském parlamentu, překvapili vysokým hodnocením.
Zástupci ODS, zejména Alexandr Vondra a Veronika Vrecionová, rovněž zaznamenali úspěch, přičemž Vrecionová si výrazně polepšila. Mezi nováčky se prosadil i Ondřej Krutílek (ODS), zatímco Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) upevnil svou pozici.
ČTĚTE TAKÉ: Týrání, vyhrožování a znásilnění: Filip Turek čelí trestnímu oznámení
Hnutí ANO naopak utrpělo výrazný propad. Zatímco loni dominovali zástupci jako Dita Charanzová či Martina Dlabajová, letos je nejvlivnějším poslancem ANO Ondřej Kovařík na 10. místě.
Další zástupci, jako Ondřej Knotek, Jaroslav Bžoch či Klára Dostálová, skončili těsně za ním, ale někteří, například Jana Nagyová a Vojtěch Kubín, patří mezi nejhůře hodnocené. Tento pokles pravděpodobně souvisí s personální obměnou a přesunem ANO do frakce Patrioti pro Evropu. Nejhůře dopadl Ivan David (SPD), následovaný Ondřejem Dostálem (Stačilo!), Janou Nagyovou (ANO) a Filipem Turkem (Přísaha a Motoristé).
Vondra dominuje v domácí politice
V oblasti vlivu na domácí priority mají výhodu europoslanci vládních stran. Prvenství obhájil Alexandr Vondra (ODS), který je díky své viditelnosti a blízkosti k premiérovi Petru Fialovi silnou postavou české politiky.
Vysoko se umístili i Niedermayer a Nerudová. Zajímavé je vysoké hodnocení Filipa Turka (Motoristé sobě) a Kateřiny Konečné (Stačilo!), kteří však v unijním vlivu zaostávají. Jejich domácí dopad je zřejmě spojen s osobní značkou spíše než stranickou příslušností. Naopak Jana Nagyová (ANO) skončila na chvostu, pravděpodobně kvůli omezenému mediálnímu dosahu spojenému s jejím trestním stíháním.
Reprezentace Česka: Niedermayer na vrcholu
Při hodnocení příspěvku k dobrému jménu Česka v EU exceloval Luděk Niedermayer, následovaný Janem Farským a Danuší Nerudovou. Vládní strany opět převyšují opozici, což je změna oproti loňsku, kdy zástupkyně ANO vynikaly. Alexandr Vondra si v této kategorii pohoršil a skončil až na konci první třetiny. Jana Nagyová opět uzavírá žebříček, což může být důsledkem jejího trestního stíhání.
Žebříček Institutu EUROPEUM ukazuje, že čeští europoslanci z vládních stran, zejména TOP09, STAN a ODS, si po prvním roce nového mandátu vedou lépe než opozice. Propad ANO odráží personální změny i změnu frakce, zatímco nováčci jako Nerudová či Farský ukazují, že rychle získávají vliv.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Slovensko selhává v ochraně peněz z EU. OLAF na stopě hladových vlků