Český výbor International Press Institute (CZ IPI) zásadně odmítá dehonestační kampaň, která míří proti novinářce Apoleně Rychlíkové. Její součástí jsou hromadné vulgární útoky i výhrůžky na sociálních sítích.
Šéfredaktorka serveru Page Not Found Apolena Rychlíková zveřejnila informace o trestním oznámení, které na europoslance Filipa Turka ze strany Motoristé sobě podala jeho bývalá partnerka – viní ho ze znásilnění a roky trvajícího násilí. Apolena Rychlíková od té doby čelí obrovskému množství urážlivých a někdy i násilných zpráv a vzkazů na sociálních sítích. Navíc se objevují vulgární komentáře týkající se vzhledu nebo rodinné situace novinářky; některé z nich mají také sexuální podtext.
Zvlášť znepokojující je, že se na osobně laděných urážkách podílí také účet na sociálních sítích s názvem „Hranatost“, který Filipa Turka podporuje a má u některých příspěvků jako zadavatele/zpracovatele uvedené právě Motoristy sobě. Situace, kdy dehonestační kampaně pomáhají rozdmýchávat osoby blízké politickým stranám, považujeme za zvláště nebezpečné, protože mohou novináře vystavit skutečné hrozbě ze strany příznivců daných politiků.
Takto intenzivní útoky na novináře a především ženy-novinářky, které se podle nedávného průzkumu agentury IPSOS pro CZ IPI s agresí setkávají častěji, mohou vést k tomu, že se rozhodnou pod tlakem útoků či výhružek svou profesi opustit. Neméně závažné je, když kvůli podobné agresi začnou novináři opouštět důležitá témata či se vyhýbat mocným osobám. Svobodná žurnalistika je přitom pro demokratickou společnost klíčová. Veřejná diskuse o citlivých otázkách musí zůstat věcná a vedená beze strachu z kyberšikany či násilí.
Podle již zmíněného průzkumu útoky na novináře sílí. CZ IPI navíc už v minulosti upozorňoval, že k tomu v některých případech přispívají i politici. Žádáme proto stranu Motoristé sobě, aby se od urážlivé kampaně na sociálních sítích distancovala a také veřejně vyzvala své příznivce, aby v nich nepokračovali.
Nestavíme se proti kritice novinářské práce, ta je přirozenou a prospěšnou součástí fungující demokratické společnosti. Současná situace nicméně zachází daleko za hranice věcné debaty a považujeme ji tak za nebezpečnou pro svobodné mediální prostředí.
Za správní radu CZ IPI Robert Čásenský, Zuzana Vlasatá, Karolína Kašparová, Petr Orálek a Jaroslav Mašek.
Zdroj: czipi.media