Ministryně spravedlnosti Eva Decroix odsoudila kampaň a výhrůžky smrtí vůči novinářce Apoleně Rychlíkové, která čelí útokům od příznivců strany Motoristé sobě. Rychlíková upozornila na skutečnost, že na Filipa Turka bylo podáno trestní oznámení jeho bývalou partnerkou. Ta jej obviňuje z domácího násilí a znásilnění.
Filip Turek a trestní oznámení
Investigativní novinářka Apolena Rychlíková, šéfredaktorka serveru Page Not Found, zveřejnila v červnu 2025 článek popisující trestní oznámení podané expartnerkou europoslance Filipa Turka (Motoristé sobě).
Trestní oznámení se týká obvinění z domácího násilí, znásilnění a vyhrožování smrtí. Turek tato obvinění odmítá a označuje je za součást politické kampaně. Předseda strany Motoristé sobě Petr Macinka se postavil na Turkovu stranu a označil důkazy za zmanipulované, aniž by poskytl konkrétní důkazy o manipulaci.
„Musím říct, že snad nikdy mi nějací „fanoušci“ neposílali tolik výhružek smrtí, jako poslední tři dny. A to jsem, myslím, zažila v té novinařině celkem leccos,“ uvedla Rychlíková na síti X v červnu, jen tři dny po vydání prvního článku, ve kterém popisuje okolnosti trestního oznámení podaného expřítelkyní Filipa Turka.
„Fanoušci Motoristů mi už téměř dva týdny říkají, že až se změní vláda, přijdu o práci a půjdu k pásu, protože nebudu mít kam psát. Nevěděla jsem, že proponenti super volného trhu chystají vyvlastnění médii a cenzuru,“ komentuje další výhružky novinářka.
Nové zjištění a reakce Motoristů sobě
Počátkem července 2025 vydal server Page Not Found další článek novinářky Rychlíkové, který zmiňuje odeslané zprávy z emailové adresy Filipa Turka (e-mailová adresa byla podle serveru Page Not Found ověřena a skutečně patří Turkovi, pozn. red.). Tyto zprávy podle Rychlíkové obsahují projevy sebelítosti a přiznání k násilnému chování.
Redakce serveru NašeTéma.cz v pátek oslovila předsedu Motoristů sobě Petra Macinku s žádostí o vyjádření k těmto zprávám. „Pošlu vám něco. Jen se teď musím věnovat něčemu jinému,“ odepsal redakci Macinka. Ačkoli redakci slíbil odezvu, do úterý 8. července se k věci nevyjádřil (pokud se vyjádří, článek bude o jeho reakci doplněn, pozn. red.).
Příznivci Filipa Turka a strany Motoristé sobě na sociálních sítích označují články Rychlíkové za útočnou kampaň a lynč na Turka. Turek se na svém Instagramu prezentuje jako oběť vykonstruované kauzy. Na doplňující dotaz serveru Seznam Zprávy, jestli byl skutečně autorem zmiňovaných e-mailů, neodpověděl.
Dehonestační kampaň
Na sociální síti Instagram spustil profil Hranatost, úzce spojený se stranou Motoristé sobě, Petrem Macinkou a Filipem Turkem, kampaň cílenou proti novinářce Apoleně Rychlíkové. V jednom z příspěvků byla použita fotografie novinářky s textem obviňujícím ji z neobjektivity a politických motivů.
„Levicová aktivistka Apolena Rychlíková opět útočí na Filipa Turka – tentokrát článkem, který ho má očividně očernit a vytvořit z něj v očích veřejnosti násilníka. Bez reálných důkazů, bez faktů, bez objektivity. Jen další předvolební pokus, jak někoho politicky zničit,“ píše Hranatost na Instagramu, kde v dalších snímcích zveřejňuje systematicky vybrané negativní komentáře proti Rychlíkové.
Profil Hranatost, s fanouškovskou základnou přes 110 tisíc sledujících, uvádí v grafice drobným písmem Zadavatel/Zpracovatel: Motoristé sobě, čímž kampaň fakticky přiznává. Profil Hranatost vynechává v příspěvcích pozitivní reakce na práci Rychlíkové, což může vyvolávat dojem cílené manipulace veřejného mínění.
Pod těmito příspěvky se na adresu novinářky objevují nenávistné a útočné komentáře. Server NašeTéma.cz, který kauzu také pokrývá, hlásí vulgární útoky i na svých sociálních sítích, zejména na platformě Threads.
„Nejvíce jsou tito útoční uživatelé aktivní na našich stránkách na sociální síti Threads. Dříve tomu tak bylo na Instagramu (kauza rychlé jízdy Filipa Turka, pozn. red.), ale po striktním zablokováním několika desítek problematických účtů se již závadné komentáře objevují jen zřídka. Před několika týdny nám bylo dokonce vyhrožováno hackerským útokem na náš server, kdy anonym ve zprávě uvedl, že máme příspěvky ohledně Filipa Turka smazat, nebo náš server hacknou,“ uvedl šéfredaktor serveru NašeTéma.cz.
Redakce NašeTéma.cz na svých sociálních sítích aktivně maže závadné komentáře, nahlašuje uživatele a blokuje účty porušující pravidla sociálních sítích.
Rychlíkové se zastala Eva Decroix
V pondělí 7. července 2025 se za Apolenu Rychlíkovou postavila ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS), která na svém Facebooku ostře kritizovala chování některých příznivců motoristů.
„Je mi fakt zle z toho, jak teď každej hranatej hňup kope do Apoleny Rychlíkové. Fakt kňučí ti stejní, co nás tu neodbytně poučují z konzervativní hodnoty svobody slova? Tak tihle velcí chlapáci s velkejma kárama se teď budou navážet do holky, novinářky?“ uvedla ministryně spravedlnosti ve svém příspěvku na Facebooku.
„Opravdickej chlap by se zvedl a bojoval za svou čest – jenže to by musel nějakou mít. Místo toho banda pindíků motoristů bulí, že je na ně Apolena zlá. Vim kulový, co se stalo a párkrát už mne taky protáhli novináři bahnem, ale tyhle osobní útoky na novinářku a cílená kampaň proti ní, je trapno a hnus!!“ dodala Decroix.
Decroix zdůraznila, že ačkoli s Rychlíkovou nesdílí názory na mnoho věcí, osobní útoky považuje za nepřijatelné. K situaci se vyjádřil i šéfredaktor NašeTéma.cz Milan Polák. „Jedno je jisté, profil Hranatost kolem Apoleny Rychlíkové roztáčí kolotoč bizarních pseudo-myšlenek a fantasmagorií, které nedávají smysl…,“ říká ke kampani šéfredaktor serveru Polák.
Kontext a svoboda slova
Kauza odhaluje rostoucí polarizaci společnosti v předvolebním období. Sociální sítě se stávají platformou pro šíření nenávistných kampaní a výhrůžek, které ohrožují svobodu slova a bezpečnost novinářů.
Útoky na české novináře se stávají každodenní realitou, varuje průzkum Českého výboru International Press Institute a agentury Ipsos. Vyplývá z něj, že 6 % lidí pracujících v novinářské profesi čelí útokům denně, dalších 15 % týdně a 17 % měsíčně. Většina incidentů zůstává nenahlášena, což podle odborníků ohrožuje svobodu tisku. CZ IPI proto chystá online platformu na podporu novinářů.
„V posledních týdnech se ve veřejném prostoru objevilo hned několik momentů, které lze vykládat jako výzvu k napadení novinářek či novinářů (příkladem mohou být výroky Filipa Turka vůči Vojtěchu Dobešovi nebo Daniela Sterzika vůči Karolíně Brodníčkové), v minulosti by se však našla i řada dalších. Takové výroky jsou nebezpečné, mohou totiž vést ke skutečnému napadení žurnalistů ze strany příznivců dotčených politiků nebo jejich stran a hnutí. Proto se vší vážností vyzýváme politiky, aby se takových výroků zcela zdrželi a také už publikované výroky či výhrůžky odstranili,“ uvedli za Český mediální výbor Mediálního tiskového institutu Robert Čásenský, Zuzana Vlasatá, Karolína Kašparová, Jaroslav Mašek a Petr Orálek.
Zatímco novinářka Rychlíková čelí útokům za svou investigativní práci, příznivci Motoristů sobě i její lídři argumentují, že jde o politicky motivované očerňování.
K vyhrožování oceňované novinářky se veřejně ozval i Tony Pášma z Milionu chvilek pro demokracii. „Toto je absolutně za hranou, je to naprosto odpudivé a hlavně je to zločin. Vyhrožovat násilím nebo přímo zavražděním někomu, protože nesouhlasíme s tím, co napsal? Snažit se druhého zastrašit a zlomit, jen proto, že se nám nelíbí, jak píše o našem oblíbenci? Chtít novináře umlčet? To je ta demokracie v podání podporovatelů Filipa Turka?“ napsal digitální tvůrce Pášma na Facebooku.
Rychlíkové se zastala i novinářka Nora Fridrichová. „To co teď předvádějí podporovatelé a boti kolem europoslance Filipa Turka na adresu novinářky Apoleny Rychlíkové, je to nejodpudivější, co lze momentálně číst na českých internetech. Na novinářku, která upozorní na podezření z násilí, útočit agresivními urážkami je ale pro dotyčného politika vpravdě medvědí službou,“ uvedla na síti X Fridrichová.
Fridrichová: Informace o Turkovi přicházely z různých stran
„A hlavně, my novinářky jsme na tohle zvyklé a v informování nás to nezastaví. Aféry pana Turka píše pan Turek. A platí, že každého, kdo vstoupí do politiky, projedou novináři rentgenem. Veřejnost má na informace o politicích právo, mimo jiné proto, že je platí,“ dodala Fridrichová.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Filip Turek kdysi Hitlera nazval zlatým tatíčkem, teď míří do voleb