REKLAMA

Čínští vědci vyvinuli technologii ​​pro výrobu kyslíku a raketového paliva ve vesmíru

Čínské státní média s nadšením informují o převratném objevu, který by mohl zásadně změnit budoucnost dobývání vesmíru a posunout lidstvo blíže k Měsíci. Astronautům na vesmírné stanici Tiangong se podařilo vyrobit raketové palivo a kyslík pomocí procesu, který nazývají „umělá fotosyntéza“.

REKLAMA

Tento pozoruhodný úspěch slibuje revoluci v kosmických letech, jelikož by mohl eliminovat nutnost dopravovat těžké a drahé zásoby paliva a kyslíku ze Země. Technologie, o níž informovala státní televize CCTV a deník South China Morning Post, využívá polovodičové katalyzátory k přeměně oxidu uhličitého a vody na kyslík a etylen, klíčové složky raketového paliva.

„Tento proces napodobuje přirozenou fotosyntézu a umožňuje nám efektivně využívat zdroje dostupné v uzavřených prostorách, jako jsou vesmírné stanice, nebo dokonce v mimozemských atmosférách,“ vysvětlil pro CCTV jeden z vědců zapojených do projektu. „Výsledky experimentů provedených na Tiangongu by mohly poskytnout klíčové informace a techniky důležité pro přežití lidí a průzkum vesmíru.“

Odborníci se shodují, že tato technologie by mohla být klíčem k dlouhodobým vesmírným misím a kolonizaci Měsíce. Čína má ambiciózní plány postavit do roku 2035 stanici na jižním pólu Měsíce a schopnost vyrábět palivo a kyslík přímo na místě by výrazně snížila náklady a rizika spojená s zásobováním ze Země.

„Představte si, že bychom mohli doplňovat palivo pro rakety a kyslík pro astronauty přímo na Měsíci,“ nadšeně popisuje potenciál objevu profesor Li Wei z Čínské akademie věd. „To by otevřelo úplně nové možnosti pro průzkum Sluneční soustavy a možná i pro cestování do hlubokého vesmíru.“

REKLAMA

Zatímco detaily technologie zůstávají utajeny, je zřejmé, že Čína dosáhla významného průlomu v dobývání vesmíru. Svět s napětím očekává, jak tento objev ovlivní budoucnost kosmických letů a jaké další úžasné možnosti nám otevře.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Vědci našli způsob, jak získat zlato ze staré elektroniky pomocí syrovátky

Vědecký tým ze švýcarské univerzity ETH Zürich vyvinul unikátní metodu, která umožňuje získávat zlato z elektronického odpadu....

Matka oběti střelby na fakultě ukončila život skokem do propasti Macocha

Po děsivé tragédii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde střelec v prosinci 2023 zavraždil 14 lidí, přišla...

Bohatí a celebrity platí miliony za panenství neposkvrněných dívek

Mladé ženy po celém světě draží své panenství online a inkasují za něj miliony. Bohatí muži z...

Vědci objevili skryté abnormality v mozcích profesionálních vojáků z elitních jednotek

Život profesionálních vojáků z elitních jednotek si vybírá svou daň. Nová studie amerických vědců odhaluje, jak opakované...

Revizoři v Ostravě kontrolují častěji. Dopravní podnik zavedl elektronické dohody o...

Dopravní podnik Ostrava zavádí elektronické zpracování pokut za jízdu bez platného jízdního dokladu. Nový systém, který je...

Nový film Karavan s Aňou Geislerovou míří na filmový festival v...

Scenáristka a režisérka Zuzana Kirchnerová v Cannes vyhrála se svým studentským krátkým snímkem Bába (2009) a letos...

Roboti by mohli do 10 let vyhladit lidstvo. Nejde o sci-fi,...

Nový dokument AI 2027, vydaný Danielem Kokotajlem a jeho týmem, předpovídá, že umělá inteligence (AI) by mohla...

V Řeporyjích vyřešili nelegální odkládání odpadu dodáním zpět hříšníkům

Nelegální odkládání odpadu vedle kontejnerů se v Řeporyjích může nově obrátit proti samotným původcům. Starosta Pavel Novotný...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA