REKLAMA

Objevili jsme přírodní alternativu léku na cukrovku, tvrdí vědci

Představte si svět bez injekcí a léků na diabetes! Čínští vědci prý našli klíč k přirozené regulaci hladiny cukru v krvi a chuti na sladké, a to přímo v našich střevech.

REKLAMA

Diabetes 2. typu se stal globální epidemií a miliony lidí po celém světě se potýkají s jeho následky. Léky jako Ozempic sice přinášejí úlevu, ale nejsou bez vedlejších účinků a pro mnohé pacienty představují finanční zátěž. Vědci proto neustále hledají nové cesty, jak s touto zákeřnou nemocí bojovat. Naději nyní přináší studie z Jiangnan University v Číně, která se zaměřila na fascinující svět střevního mikrobiomu.

Naše střeva jsou domovem bilionů mikroorganismů, které hrají klíčovou roli v našem zdraví. Ovlivňují trávení, imunitu a podle nejnovějších poznatků i metabolismus cukrů. Čínští vědci se zaměřili na bakterii Bacteroides vulgatus a její vliv na produkci hormonu GLP-1 (glukagonu podobný peptid-1, pozn. red.).

GLP-1 je zodpovědný za regulaci hladiny cukru v krvi a pocitu sytosti. Stimuluje slinivku břišní k produkci inzulínu a zároveň zpomaluje vyprazdňování žaludku, což vede k pocitu plnosti a menší chuti na sladké.

Studie publikovaná v časopise Nature Microbiology ukázala, že u myší s nedostatkem střevního proteinu Ffar4 dochází ke snížení hladiny B. vulgatus a následně i hormonu FGF21, který úzce souvisí s chutí na cukr. U lidí byly genetické varianty FGF21 spojovány s vyšší konzumací cukru. „Naše touha po určitých složkách potravy pochází ze signálů vysílaných ze střeva,“ vysvětlují autoři studie. „Střevo je klíčovým orgánem v přenosu potravinových preferencí.“

REKLAMA

Vědci následně podali diabetickým myším metabolit bakterie B. vulgatus. Výsledky byly ohromující! Došlo ke zvýšení sekrece GLP-1 a FGF21, což vedlo ke zlepšení kontroly hladiny cukru v krvi a zároveň ke snížení chuti na sladké. „Naše zjištění otevírají zcela nové možnosti v prevenci a léčbě diabetu,“ tvrdí nadšeně autoři zmíněné studie.

I když je cesta od pokusů na myších k aplikaci u lidí ještě dlouhá, objev čínských vědců představuje významný krok vpřed.

Možná se tak v budoucnu dočkáme probiotik s bakteriemi B. vulgatus, která by mohla diabetikům pomoci regulovat hladinu cukru v krvi přirozenou cestou a zbavit se závislosti na lécích.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Policie zasahovala na univerzitě v Praze. Pátrala po muži, který měl...

Desítky policistů s dlouhými zbraněmi v úterý dopoledne prohledávaly areál České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze-Suchdole. Důvodem...

Komentář: Mohla by umělá inteligence nahradit politiky?

Umělá inteligence (AI) už mění svět kolem nás a brzy by mohla zasednout i v politice. Nahradí...

Zaseklá lanovka ve skiareálu Zadní Telnice: Hasiči zachránili 30 lyžařů

V pondělí odpoledne se kvůli technické závadě zastavila lanovka ve skiareálu Zadní Telnice a uvěznila na ní...

Proč jsou bílé tenisky must-have každého šatníku?

Bílé tenisky se staly ikonou módy, kterou milujeme pro její univerzálnost a styl. Ať už jdete do...

Policie v Praze zadržela dalšího žáka kvůli hrozbě střelby ve škole

Střední škola v Ječné ulici v Praze se v pondělí ráno stala dějištěm policejního zásahu. Důvodem byla...

Žák základní školy Rudolfov u Budějovic vyhrožoval učitelce, policie ho zadržela

Drama se odehrálo v pondělí dopoledne na Základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic. Policie musela zasahovat...

TikTok v USA opět dostupný. Američané děkují Trumpovi

TikTok oznámil, že po krátkodobém výpadku obnovuje svou službu v USA. Tento krok následuje po rozhodnutí nově...

Královna Alžběta II. roky nevěděla o sovětském špionovi ve svém paláci

Královna Alžběta II. žila bezmála deset let s komunistickým špionem ve svém paláci a nic netušila. Anthony...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA