REKLAMA

Co víme a nevíme o dřevostavbách

Dřevostavby jsou moderní a stále populárnější alternativou k tradičním zděným stavbám. Ačkoliv jsou na vzestupu, stále kolem nich panuje spousta mýtů, které mohou zájemce odradit. Jaké mýty jsou pravdivé a jaké už dávno neplatí? Podívejme se na dřevostavby blíže.

REKLAMA

Časté mýty o dřevostavbách – a jaká je skutečnost?

Mýtus 1: Dřevostavby mají krátkou životnost

Dřevo se používá ke stavbě domů a dalších staveb po mnoho staletí bez ohledu na zeměpisnou šířku. Je to sice stavební materiál s dlouhou historií, ale způsoby jeho těžby a zpracování se neustále zdokonalují, což do budoucna pomáhá minimalizovat výskyt některých problémů, jako je nekontrolované praskání nebo kroucení některých prvků. Pečlivá kontrola suroviny a neustále zdokonalované montážní techniky znamenají, že životnost dřevěných domů se neustále zvyšuje.

Kolik let vydrží, záleží především na druhu dřeva, ze kterého jsou kulatiny vyrobeny, a na tom, kde je samotná stavba postavena – nejlépe se jim daří v oblastech s nepříliš vysokou vlhkostí. Odhaduje se však, že dřevěné domy mají životnost 100 nebo dokonce 140 let. S profesionální konstrukcí a kvalitním zpracováním je dřevěný dům velmi odolný. Pokud se provedou opatření na údržbu a renovaci, která jsou nutná pro jakýkoli typ domu, dřevěný dům snadno vydrží několik generací.

Jako skvělý příklad můžeme uvést historické roubenky ve skanzenech nebo na útulné dřevěné domky v Alpách. Mají jedinečnou architekturu a stojí již desítky let.

REKLAMA

Mýtus 2: Dřevostavby snadno hoří

Dřevo, přestože je hořlavým materiálem, se v podmínkách požáru chová specifickým způsobem: povrch vystavený ohni vytváří zuhelnatělou vrstvu, která chrání jádro konstrukčního prvku před ohněm tím, že zpomaluje jeho pronikání do dřeva. Karbonizace však zmenšuje průřez prvku, a proto způsobuje snížení jeho pevnosti. Rychlost tohoto procesu závisí na druhu dřeva a jeho hustotě.

Fenomén zuhelnatění způsobuje, že dřevo hoří pomaleji a méně prudce než stavební výrobky a plastové materiály. Odolnost dřevěného prvku v ohni závisí také na jeho správné přípravě. Stromy by měly být řezány ve vhodnou roční dobu a následné zpracování by mělo zajistit hladké konstrukční prvky. Moderní dřevostavby splňují přísné požární normy, není tedy důvod k obavám.

Mýtus 3: Dřevostavby mají špatnou izolaci proti hluku

REKLAMA

Dřevěné konstrukce, na rozdíl od betonových, mohou být náchylnější k pronikání vnějších zvuků, zejména pokud jsou tenkostěnné. Dřevo je rezonanční materiál, což znamená, že určité frekvence mohou být zesíleny, což způsobuje nepříjemné vibrace nebo dozvuky. Dřevěné podlahy a schody mohou vést k jasnému přenosu zvuků kroků, což může být nepříjemné zejména ve vícepodlažních domech.

Naštěstí existuje řešení, které vás ochrání před těmito problémy: použitím správných materiálů a technologií zajistit stejně kvalitní akustickou izolaci jako u zděných domů. Velmi často lze efekt zvukové izolace zvýšit zdánlivými detaily, např. použitím menšího počtu šroubů kratší délky. Vyplatí se pečlivě zvážit uspořádání místností, umístit ty, které generují hluk (kuchyň, koupelna) co nejdále od ložnice nebo obývacího pokoje, kde je potřeba klid a velká akustická pohoda. Nejhlučnější místnosti lze odhlučnit použitím příček a materiálů s vyšší izolací, např. z dřevěných vláken nebo vlny se zvýšenou akustickou izolací.

Již ve fázi projektování budovy se vyplatí zajistit, aby konstrukční řešení a materiály měly odpovídající vlastnosti z hlediska zvukové a akustické izolace. Oddělovací zóny zvýšeného hluku a ticha v kombinaci s výběrem vhodných materiálů a technologií zajistí dlouhodobou akustickou pohodu a správné odhlučnění dřevostavby.

Dřevěný dům nemusí být o mnoho „hlasitější“ než tradiční zděné konstrukce. Velký význam má také typ zařízení interiéru, množství a uspořádání nábytku a vybavení. Pomohou například koberce i závěsy.

Mýtus 4: V dřevostavbách se drží vlhkost a tvoří plísně

Toto je jeden z největších mýtů. Pokud navštívíte staré dřevěné chatky, mohou mít vlhký základ, rohy, úhly a spoje již nejsou tak těsné. Stejně tak plech na střeše může být uvolněný a díky tomu dochází k poškození dřeva. Ne vždy jsou prvky z hoblovaného dřeva, které zvyšuje jeho odolnost proti biologické korozi. Na rozdíl od starých dřevěných chatek v zahradních koloniích se v moderních dřevostavbách nedrží vlhkost a s ní související plísně. Pokud je budova vyrobena z kvalitního dřeva, je konstrukčně správná a je chráněna vhodnými, vyhrazenými ochrannými opatřeními, vodní páry z okolí jí neublíží.

V dnešní době se takové technologie používají k tomu, aby odolnost dřevostavby vůči povětrnostním vlivům a dalším vnějším faktorům byla co nejvyšší. Dřevo může být napadeno dřevokaznými houbami nebo vlhkostí pouze v případě, že zůstává intenzivně vlhké několik týdnů: např. plísňové houby vyžadují k přežití stálou vlhkost dřeva minimálně 30 %. Technicky vysušené dřevo a moderní dřevěné materiály mají vlhkost 10-18 až maximálně 20 %.

Většina dřevěných domů je tak jako tak chráněna opláštěním a střechou. Existují jasné předpisy týkající se plánování a použití prvků vystavených povětrnostním vlivům, jako jsou fasády vnějších stěn ze dřeva. Pro omezení škodlivých účinků vody na dřevo se vždy vyplatí o stavbu náležitě pečovat, pravidelně ji kontrolovat a v případě potřeby dřevo impregnovat.

K zjištění vzduchotěsnosti staveb se používá Blower door test. Je to metoda, kdy se do otvoru v budově umístí ventilátor a s jeho pomocí se měří vzduchotěsnost obálky budovy či například bytové jednotky. Provedením Blower Door testu a vyhodnocením výsledků se stanoví intenzita výměny vzduchu měřené budovy a ověří se, zda splňuje normové hodnoty.

Pro příklad: jak ve stávajících budovách, tak v budovách ve výstavbě test zahrnuje ventilátor generující takový podtlak, kdy je tlakový rozdíl mezi vnitřní a vnější částí 50 Pa. Vytvořený tlak odpovídá síle větru vanoucího o rychlosti 8-10 m/s. Tím se zjistí energetická účinnost domu, sníží se tak tepelné ztráty, dům je chráněn před vlhkostí.

Výhody dřevostaveb: Proč jsou stále oblíbenější?

Stavba dřevěného domu je ekologičtější než zděného. Dřevo je přírodní materiál, při jehož používání nedochází k takovým emisím oxidu uhličitého do ovzduší jako v případě tradičních surovin používaných ve stavebnictví.

Stavební materiály a výrobní proces prefabrikovaných prvků umožňují snížit odpad na naprosté minimum. Dodání hotových stěn na staveniště a montáž během několika dnů zajistí, že staveniště zůstane po většinu procesu klidné a uklizené. To také šetří emise prachu a zbytečný hluk. Jedná se navíc o obnovitelný materiál, což znamená, že jeho těžba nepoškozuje životní prostředí. Dřevěné domy jsou navíc schopny ukládat oxid uhličitý, což pomáhá snižovat emise tohoto plynu do atmosféry.

Přehled výhod v bodech:

  • Rychlost výstavby – Dřevostavby mohou být postaveny na klíč za 3–6 měsíců.
  • Ekologické řešení – Dřevo je obnovitelný zdroj, stavby jsou šetrné k životnímu prostředí.
  • Nízká energetická náročnost – Dřevostavby lze snadno přizpůsobit standardu nízkoenergetického nebo pasivního domu.
  • Přizpůsobitelnost – Dřevostavby umožňují flexibilní řešení dispozic a designu.
  • Zdravé bydlení – Dřevo má přirozenou schopnost regulovat vlhkost uvnitř místností, což má pozitivní vliv na mikroklima.

Jak si vybrat spolehlivého dodavatele dřevostavby?

Společnost, která staví domy na klíč, by měla mít odpovídající vybavení a personál kvalifikovaných pracovníků. Bohužel značná obliba dřevostaveb vede k tomu, že se jejich stavby ujímají týmy bez patřičných znalostí a zkušeností, motivované touhou po rychlém zisku. Stojí za to posoudit, jak postupují práce na jakékoli investici provedené dodavatelem, o kterého máte zájem. Důležité jsou tyto faktory:

  • Kvalita použitých materiálů.
  • Certifikace a reference.
  • Zkušenosti s různými typy staveb (bungalovy, patrové domy).
  • Transparentní cenová politika a garance pevné ceny.
  • Propojení s klientem.

Společnost Dřevstav.cz patří mezi prověřené dodavatele kvalitních dřevostaveb na klíč. Nabízíme individuální přístup a garanci ceny i termínu dokončení. Kontaktujte nás pro nezávaznou konzultaci na stránkách drevstav.cz.

Příběh spokojeného zákazníka

Firma Dřevstav.cz má celou řadu zákazníků. Přinášíme vám příběh jedné rodiny: Petr a Jana jsou mladý pár s malými dětmi. Vždycky snili o místě, kde budou jejich děti vyrůstat v klidu a v souladu s přírodou. Po několika měsících hledání a vybírání svého budoucího domu se rozhodli oslovit firmu Dřevostav specializující se na dřevostavby.

Po prvním setkání s odborníky z Dřevstav.cz byli nadšeni z přístupu firmy – vše jim bylo jasně vysvětleno, a navíc dostali záruky na kvalitu a životnost stavby. Rozhodli se pro dřevostavbu, protože jejich prioritou byla nízká energetická náročnost a rychlost výstavby. Po podpisu smlouvy začali s přípravami na stavbu. Během krátké doby jim dům vyrostl téměř před očima a každý den tak jejich nový domov získával jasnější obrysy. Od jejich nastěhování do nového domu uběhlo pět let.

Petr a Jana dnes doporučují Dřevstav.cz každému, kdo hledá kvalitní a moderní bydlení, které je šetrné k životnímu prostředí.

Rádi se podělili o svou zkušenost: „Naše dřevostavba není jen domov, je to místo, kde si můžeme užívat přírodu, a přitom žít moderním a komfortním způsobem.“

Budoucnost patří dřevostavbám

Stavba rodinného domu je investicí na roky dopředu, proto se vyplatí pečlivě analyzovat všechna pro a proti. Dřevostavby jsou moderním, ekologickým a cenově dostupným řešením pro stavbu rodinného domu. Zvažujete stavbu domu? Podívejte se na nabídku moderních dřevostaveb od Dřevstav.cz a zjistěte, jak si můžete splnit sen o vlastním bydlení rychle, kvalitně a bez starostí.

Naše dřevostavby jsou synonymem vynikající kvality, inovace a jedinečného přístupu k dřevostavbě. Klademe důraz na preciznost zpracování, která se promítá do výjimečné pevnosti a odolnosti našich konstrukcí. Využíváme nejnovější výdobytky stavební techniky a kombinujeme je se dřevem k vytvoření nejen estetických, ale i funkčních obytných prostor. Kvalita našich domů je založena na pečlivém výběru materiálů a výrobních postupů, což zaručuje nejen atraktivní vzhled, ale i dlouhodobou spokojenost a pohodlí obyvatel.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť

Tragická bilance požáru v mostecké restauraci U Kojota se zvýšila na sedm obětí. Pacientka, která bojovala o...

Bodamské jezero skrývalo 68 let tajemství: Vytáhli trosky letadla a objevili...

Před 68 lety se zřítilo do Bodamského jezera letadlo Douglas DC-3 společnosti Swissair a při pádu zahynulo...

Krevní sraženiny pod lupou: Co je způsobuje, jak je léčit a...

Krevní sraženiny neboli trombózy, pomáhají tělu zastavit krvácení. Pokud se tedy tvoří tam, kde jsou žádoucí. V...

Žákyně vyskočila z budovy školy v Čelechovicích na Hané. Podle matky...

Pokus o sebevraždu žákyně otřásla v pondělí dopoledne Základní školou v Čelechovicích na Hané na Prostějovsku. Žákyně...

Trendy v pánských a dámských hodinkách na rok 2025: Co bude...

Hodinky jsou nejen praktickým doplňkem, ale také vyjádřením osobního stylu. Rok 2025 přináší do světa pánských i...

Policie identifikovala všechny oběti požáru restaurace U Kojota

Po sobotním požáru restaurace U Kojota v Mostě potvrdila genetická expertíza totožnost všech šesti obětí. Jedná se...

Proč je CNG stále skvělou volbou pro firemní flotily i běžné...

Elektromobilita, elektromobilita, elektromobilita. Skoro to vypadá, jako by jiné alternativy v automobilovém světě ani neexistovaly. Ale ony...

Mrazy elektromobilu nesedí? Ale kdeže! S trochou rozumu a pár tipy...

Mrazy a elektromobil? Pro mnohé strašák. Jenže praxe ukazuje, že s trochou rozumu a pár fígly se...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA