REKLAMA

Krevní sraženiny pod lupou: Co je způsobuje, jak je léčit a jak vám pomůže darování krevní plazmy?

Krevní sraženiny neboli trombózy, pomáhají tělu zastavit krvácení. Pokud se tedy tvoří tam, kde jsou žádoucí. V případě, že se začnou tvořit na nevhodném místě, ale mohou způsobit vážné zdravotní komplikace. Víte, co všechno dělat, abyste se jim vyhli?

REKLAMA

Co jsou to krevní sraženiny a jak vznikají? 

Krev je tvořena krevními destičkami. Představte si, že pokaždé, když vznikne zranění, se kolem něj krevní destičky shluknou a vytvoří jakousi záplatu, která ránu uzavře. To pomáhá hojení ran. Pokud ale ke zranění nedojde a sraženina se vytvoří uvnitř cévy na první pohled bez jasné příčiny, mohou blokovat průtok krve a způsobovat zdravotní komplikace.

Druhy krevních sraženin: Kde na ně můžete narazit? 

Jako patologická trombóza se označuje stav, kdy mohou sraženiny blokovat průtok krve bez zjevného důvodu. Krevní sraženiny ale dále dělíme i podle toho, kde se v těle mohou tvořit.

  • Plíce: Krevní sraženiny v plicích se označují jako plicní embolie. Mezi hlavní příznaky patří náhlá dušnost, bolest na hrudi, rychlý srdeční tep nebo kašel s krví.
  • Dolní končetiny: I v nohách se mohou ucpat cévy, které způsobují otok, bolesti a zarudnutí. Říká se jim žilní trombóza a můžete ji poznat tak, že jsou žíly na končetinách hodně viditelné a zbarvené do fialova.
  • Mozek: S pojmem mozková mrtvice jste se už určitě setkali. Právě krevní sraženiny v mozku jsou jednou z příčin, které mrtvici mohou způsobit, následky jsou přitom obrovské. Postižený může mít problémy s řečí, rovnováhou, časté je také ochrnutí jedné poloviny těla.
  • Srdce: Také infarkt není neznámou. Je nejčastěji způsobený krevní sraženinou v srdci, která způsobuje silnou bolest na hrudi. Ta se může šířit do i rukou a způsobuje dušnost, pocení a nevolnost.

Nejčastěji lékaři diagnostikují krevní sraženiny pomocí ultrazvuku, CT nebo krevních testů. Následně navrhnou vhodnou léčbu. Může se jednat o léky na ředění krve, chirurgické odstranění sraženin nebo tzv. trombolýzu, kdy se krevní sraženiny rozpouští pomocí speciálních léků.

Žijete rizikově? Jak krevním sraženinám předcházet

Pokud se trombózy obáváte, začněte u vašeho životního stylu a věcí, které můžete ovlivnit každý den. Nedostatek pohybu, kouření a obezita jsou rizikovými faktory, které ke vzniku sraženin mohou výrazně přispívat. Někdy ale může být na vině i genetické dispozice, vyšší věk, srdeční či nádorové onemocnění, postižení kloubů a kostí a další. Tady je pak obzvlášť potřeba zaměřit se na to, co můžete pro prevenci udělat.

REKLAMA

Ať je to tak či onak, riziko zásadně snížíte pravidelným pohybem, vyváženou stravou s nízkým obsahem tuku a dostatečným pitným režimem. Zařaďte do své denní rutiny menší kroky, které zvládnete dlouhodobě dodržovat. Každým dnem přitom budete o kousek dál.

Pro dlouhé cestování nezapomeňte na punčochy

Poradit si přitom dnes můžete v každé situaci. Během dlouhých hodin sezení, třeba při cestování v letadle, vám pomohou kompresní punčochy, které slouží k prevenci cestovatelské trombózy i plicní embolie. Také snižují otoky nohou, které mohou jako důsledek dlouhého sezení vzniknout.

Darováním krevní plazmy pomůžete i vaší prevenci

Darování krevní plazmy je nejen příležitostí, jak pomoci druhým, ale také skvělým způsobem, jak mít své zdraví pod kontrolou. Krevní plazma se odebírá ze žíly, kdy se následně plazma oddělí od krve, která je opět vpravena do těla. Jako dárce budete před samotným odběrem pod drobnohledem, a to včetně pravidelných krevních testů. Díky nim budete mít přehled o svém aktuálním zdravotním stavu a odhalíte dříve případné zdravotní problémy.

Pravidelná kontrola zdraví nikdy nebyla tak jednoduchá. Přidejte se k dárcům krevní plazmy a pomáhejte zachraňovat životy –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ navštivte odběrová místa Amber Plasma ještě dnes!

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Pozor na nebezpečné barvy na vlasy. Některé obsahují toxický lilian, Henkel...

V posledních dnech se množí upozornění od krajských hygienických stanic i Ministerstva zdravotnictví ČR na nebezpečné drogistické...

Škoda Elroq RS: Sportovní elektromobil už má českou cenu

Škoda Elroq RS, nejdynamičtější elektromobil značky, je tady! S cenou od 1 269 000 Kč, výkonem 250...

Mohou včelí úly stát v lese? Výhody, nevýhody a doporučení pro...

Umístění včelích úlů je jedním z nejdůležitějších aspektů úspěšného chovu včel. Včelaři často zvažují umístění úlů do...

Hvězda fotbalové budoucnosti: osmiletý brankář si jde za svým snem s...

Adrián, mladý fanoušek týmu Real Madrid, si získal zvláštní místo na sociálních sítích díky své vášni pro...

Tragédie na Hradčanské: Tramvaj srazila chlapce, nepřežil

K tragické nehodě došlo ve čtvrtek dopoledne na tramvajové zastávce Hradčanská v Praze 6. Tramvaj zde srazila...

Zpěvák Dan Bárta utrpěl poškození sluchu. J. A. R. zrušila koncerty

Skupina J. A. R. zrušila plánované koncerty v pražském Lucerna Music Baru. Dan Bárta v úterý utrpěl...

V Chorvatsku zavádějí skenování obličeje při nákupu tabákových výrobků

Chorvatsko zavádí nový systém ověřování věku při nákupu tabákových výrobků. Technologie umožňuje skenování obličeje, která s vysokou...

Mediální asociace: Návrh poslance Radka Vondráčka ohrožuje svobodu médií

Česká unie vydavatelů, Sdružení pro internetový rozvoj, Asociace online vydavatelů, Český výbor International Press Institute a Syndikát...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA