Slunce se probouzí k životu! I když ještě nedosáhlo vrcholu svého 11letého cyklu, už nám předvádí neuvěřitelné divadlo. Díky Evropské kosmické agentuře (ESA) a umělci Klausi Nielsenovi si nyní můžeme nejen prohlédnout, ale i poslechnout, jak zní sluneční aktivita za poslední tři roky. Poslechněte si kosmickou symfonii plnou hučení, záblesků a explozí!
Už jste někdy zažili polární záři? Tato úchvatná podívaná, kterou můžeme obdivovat i v našich zeměpisných šířkách, je jedním z projevů sluneční aktivity. Slunce prochází přibližně jedenáctiletým cyklem, během kterého se střídají období klidu a zvýšené aktivity. A právě teď se nacházíme v období, kdy se naše hvězda probouzí k životu.
Evropská kosmická agentura (ESA) nám nyní přináší unikátní pohled na tuto aktivitu. Díky misi Solar Orbiter, která sbírá data o slunečních erupcích a jejich intenzitě, vzniklo fascinující video. Hudebník Klaus Nielsen tato data mistrovsky zpracoval a vytvořil audiovizuální dílo, které nám umožňuje nahlédnout do nitra Slunce zcela novým způsobem.
Co tedy vlastně vidíme a slyšíme? Video kombinuje ultrafialové snímky vnější atmosféry Slunce (korony) s údaji o velikosti a umístění slunečních erupcí. Tyto erupce, neboli výbuchy vysokoenergetického záření, jsou ve videu zobrazeny jako modré kruhy. Velikost kruhu přitom odpovídá síle erupce – čím větší kruh, tím silnější záblesk.
A teď to nejdůležitější: zvuk. Ten vznikl takzvanou sonifikací, tedy převodem dat do zvukové podoby. Nízké hučení v pozadí reprezentuje eliptickou dráhu sondy Solar Orbiter kolem Slunce. Čím blíže je sonda ke Slunci, tím je hučení hlasitější. Kovové zvuky pak odpovídají samotným slunečním erupcím, přičemž ostrost zvuku se mění v závislosti na síle erupce.
Výsledkem je neuvěřitelná vesmírná symfonie, která nám připomíná scény ze sci-fi filmů. Díky kombinaci vizuálních a zvukových vjemů můžeme doslova „poslouchat“, jak Slunce „dýchá“ a projevuje svou aktivitu.
Je to fascinující pohled do nitra naší hvězdy a zároveň důkaz o tom, jakou sílu má věda v kombinaci s uměním.