Od února příštího roku si Česká pošta za výplatu důchodů v hotovosti naúčtuje 78 korun. Dosavadní poplatek 35 korun se tak více než zdvojnásobí. Zvýšení ceny je výsledkem dohody mezi Ministerstvem práce a sociálních věcí a Ministerstvem vnitra, informovala ČSSZ a Česká pošta na svém webu.
Česká pošta každý měsíc vyplácí důchody statisícům klientů ČSSZ, kteří preferují hotovost. V listopadu 2024 to bylo 524 238 důchodců. Více než polovina z nich si nechává peníze doručit domů, ostatní si je vyzvedávají na pobočkách. „Česká pošta prokázala, že reálné náklady na výplatu důchodů v hotovosti jsou více než dvojnásobné,“ uvádí se v tiskové zprávě ČSSZ.
Nová cena 78 korun odpovídá ceně poštovní poukázky typu B, která se používá pro finanční transakce, kdy je částka poslána z účtu a vyplacena v hotovosti. „Česká pošta provozuje 2 900 poboček a kontaktní síť, ve které každý den dopisy a poukázky roznáší na jakékoliv místo v republice přes 4 000 doručovatelů. Své služby nemůže nabízet pod náklady,“ říká ředitel sdílených služeb České pošty Ondřej Škorpil.
„Pokud si senior platí výplatu důchodu sám a nehradí ji za něj stát, chápeme, že toto navýšení nemusí akceptovat. Na poštách je možné si zřídit u ČSOB Poštovní spořitelny účet a důchod si zdarma nechat posílat do banky,“ dodává Škorpil. Nicméně senioři nemusejí přejít jen k ČSOB, využít mohou i jiné banky.
ČSSZ klientům doporučuje zvážit změnu způsobu výplaty na bankovní účet. „Tento způsob je pro klienty nejen levnější, ale také pohodlnější. Je to bezpečný způsob výplaty, který využívá stále více klientů. V hotovosti již vyplácíme pouze necelých 20 % důchodů,“ uvedl František Boháček, ústřední ředitel ČSSZ.
Zvýšení poplatku se nevztahuje na poživatele důchodů, jimž byl důchod přiznán před 1. 1. 2010 a od té doby jim nárok na něj nepřetržitě trvá. V tomto případě hradí náklady na hotovostní výplatu ČSSZ. U důchodů přiznaných od 1. 1. 2010 hradí náklady příjemce.
Jak změnit způsob výplaty?
Klienti, kteří chtějí změnit zasílání důchodu na bankovní účet, mohou tak učinit prostřednictvím tiskopisu „Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice – majitel účtu„.
Důchod je možné zasílat i na účet manžela/manželky. V tomto případě je potřeba vyplnit tiskopis „Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky) v České republice„. Oba tiskopisy jsou k dispozici ke stažení na webu ČSSZ.
Změnu ČSSZ provede co nejdříve po doručení žádosti, zpravidla od druhého výplatního měsíce.