Nová studie publikovaná v časopise PNAS odhaluje smrtící dopad běžných plastů na lidské zdraví. Bisfenol A a ftaláty se podílejí na milionech srdečních onemocnění. Chemikálie v platech jsou dokonce podle vědců spojovány se stovkami tisíc úmrtí.
Chemikálie v běžných plastech, jako jsou bisfenol A (BPA) a di (2-ethylhexyl) ftalát (DEHP), mohou za miliony případů srdečních chorob a statisíce úmrtí po celém světě. Vyplývá to z nové studie publikované v prestižním vědeckém časopise PNAS.
Vědci z University of Maryland analyzovali data z více než 1700 studií ve 38 zemích, které pokrývají třetinu světové populace. Zaměřili se na BPA, který se nachází v obalech potravin, a DEHP, používaný jako změkčovadlo v plastech.
Výsledky studie jsou alarmující. BPA je spojován s 5,4 miliony případů onemocnění koronárních tepen a 346 000 mrtvicemi v roce 2015. Expozice DEHP pak vedla k úmrtí 164 000 lidí ve věku 55 až 64 let.
„Jedním z hlavních problémů je nedostatek dat o expozici těmto látkám,“ uvedl vedoucí výzkumného týmu Maureen Cropper. Vyzval proto k důslednějšímu monitorování a regulaci chemických látek v plastech.
Studie zdůrazňuje nutnost přísnějších předpisů na ochranu veřejného zdraví. V zemích, kde byly na konci roku 2000 zavedeny regulace BPA a DEHP, došlo k výraznému snížení jejich výskytu a snížení počtu úmrtí.
„Pokud by se expozice BPA a DEHP v USA snížila dříve, dalo by se předejít 515 000 úmrtí,“ dodávají autoři studie.
Experti upozorňují, že BPA a DEHP patří mezi tzv. endokrinní disruptory. Tyto látky narušují hormonální systém a mohou mít negativní vliv na reprodukční zdraví, vývoj plodu a imunitní systém. Studie prokázaly souvislost mezi expozicí BPA a zvýšeným rizikem obezity, diabetu a rakoviny.
Je důležité si uvědomit, že chemikáliím v plastech jsme vystaveni každý den. Vstupují do našeho těla potravou, vdechováním a přímým kontaktem s kůží. Proto je nezbytné minimalizovat jejich používání a volit bezpečnější alternativy.
„Myslím, že jedním ze skutečných omezení, upřímně řečeno, je nedostatek údajů o expozici těchto látek ,“ říká Cropper. Zdůrazňuje, že je třeba, aby více zemí sledovalo expozici chemikálií v plastech, aby bylo možné lépe porozumět jejich dopadům na veřejné zdraví.