REKLAMA

Jeden otec, tisíc dětí: Dokument na Netflixu odhaluje neobvyklý příběh podvodníka

Nový třídílný dokumentární seriál Jeden otec, tisíc dětí je na Netflixu aktuálně snímkem číslo jedna. Příběh o holandském hudebníkovi, který daroval sperma a zplodil stovky dětí, šokuje svět. Jaké jsou důsledky jednání sériového dárce spermatu, Jonathana Jacoba Meijera?

REKLAMA

Skutečný příběh Jonathana Jacoba Meijera

Jonathan Jacob Meijer je holandský hudebník a youtuber, který má podle odhadů 500 až 3 tisíce dětí po celém světě. V dokumentu Jeden otec, tisíc dětí je odhalen jako podvodník, který zplodil stovky dětí prostřednictvím darování spermatu v různých spermobankách, převážně v Nizozemsku.

Režisér dokumentu Josh Allott položil otázku, proč Meijer použil svůj šarm a intelekt k tomu, aby plodil děti ve velkém měřítku a klamal rodiče. Allott se právem domnívá, že Meijerova činnost se pro něj stala závislostí. Jedna z matek popisuje Meijera jako muže se „spasitelským komplexem“ kvůli jeho dlouhým, blond vlasům a tmavě modrým očím.

Různá jména

Meijer při komunikaci se zájemci o jeho sperma používal několik různých jmen. Seriový dárce svým jednáním představuje riziko kvůli možnosti pokrevního příbuzenství, kdy mohou mít jeho potomci navzájem nevědomky sexuální vztahy nebo manželství.

REKLAMA

„V Nizozemsku tři jeho děti skončily ve stejné školce,“ zjistili novináři portálu Time.com. Tento problém je ve světě kontroverzním tématem a je většinou tabu.

Odborný termín pro jev, kde se lidé cítí přitahováni k sobě díky genetické podobnosti, se nazývá genetická sexuální přitažlivost (GSA). Tento fenomén podrobně popisuje článek publikovaný na webu iDnes.cz a je často pozorován u lidí, kteří se setkají jako dospělí po dlouhém období odloučení nebo kteří se vůbec neznali a zjistí, že jsou biologickými příbuznými. GSA se může objevit mezi sourozenci.

Meijerovo darování spermatu tak s jistotou ovlivnilo stovky rodin. Dokument Netflixu autenticky představuje příběhy několika žen, které byly Meijerem podvedeny. Některé ženy dokonce zjistily, že jejich děti mají desítky sourozenců, což vedlo k šokujícím zjištěním a složitým emocím.

Zákonné opatření

V roce 2017 bylo Meijerovi zakázáno darovat sperma nizozemskou organizací NVOG. V roce 2023 pak prohrál občanskoprávní spor s nadací Donorkind Foundation a soud mu následně nařídil zákaz darovat sperma.

REKLAMA

Pokud toto nařízení poruší, hrozí mu pokuta ve výši 100 tisíc eur (okolo 2,5 milionu korun) za každé porušení. Soud také nařídil spermobankám zničit všechny jeho vzorky spermatu.

Podle holandských lékařských pokynů smí dárce zplodit maximálně 25 dětí, aby se předešlo riziku incestu a dalším problémům. Překročení tohoto limitu bohužel není trestným činem, uvedl v minulém roce ve svém článku portál ABC News.

Jonathan Meijer nadále cestuje po světě a zveřejňuje videa na svém YouTube kanále. Naposledy byl spatřen na Zanzibaru. V květnu 2024 přiznal, že zplodil 550 dětí, což je podle The New York Times více, než dříve uváděných 250.

Meijer ale ve svém videu na YouTube z června 2024 tvrdí, že o dokumentu mnoho neví, protože se na něm nepodílel. Režisér Josh Allott několikrát oslovil Meijera se žádostí o rozhovor, ale ten odmítl komentovat jakákoli obvinění.

Kolik dětí skutečně má?

Aktivistka Eve Wiley, bojující za zavedení zákonů, které by chránily ženy a páry před podvody s plodností, odhaduje, že Meijer může mít až 3 tisíce dětí. Podle jejích propočtů mohl během čtyř let podstoupit kolem 200 odběrů spermatu v jedné spermobance, což by mohlo vést k tisícům dětí. To je však pouze spekulace, jelikož Meijer daroval sperma ve více než 11 spermobankách.

Příběh Jonathana Jacoba Meijera je alarmující a trefně poukazuje na nekontrolovatelné darování spermatu. Dokument Jeden otec, tisíc dětí nejenže odhaluje šokující skutečnosti, ale také přináší pohled na hluboké emocionální a společenské dopady, které Meijerovo globální jednání způsobilo. Jeho podvody budou mít dlouhodobé následky nejen pro samotné děti, ale i pro jejich rodiny a budoucí generace.

Autor: Petr Ševčík

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Máte tetování? Podle studie může až ztrojnásobit riziko vzniku rakoviny

Nová studie dánských a finských vědců varuje, že tetování může výrazně zvýšit riziko rakoviny. Tetovací inkoust v...

Černochová pokárala Havlíčka za slova o čachrech a kšeftech na obraně

Výměna ostrých slov mezi Karlem Havlíčkem z hnutí ANO a ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) ukazuje na...

Ministr zemědělství Marek Výborný přišel o papíry

Šéf lidovců a ministr zemědělství Marek Výborný je už přes tři měsíce bez řidičského průkazu. Policisté mu...

Hygienici varují před elektronickými cigaretami. Hrozí otrava i smrt

Hygienická stanice hlavního města Prahy bije na poplach kvůli nebezpečným elektronickým cigaretám s nadlimitním obsahem nikotinu. Podle...

Ukrajinou otřásá korupční kauza na ministerstvu obrany. Zmizelo téměř půl miliardy...

Ukrajinské ministerstvo obrany čelí rozsáhlé korupční aféře. Podle Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny (NABU) došlo ke zpronevěře více...

Meteorologové vydali na víkend předběžnou výstrahu. Vrátí se mráz i sníh

Zatímco v pátek nás ještě čeká počasí připomínající jaro, už v sobotu dorazí studená fronta, která výrazně...

Myslí AI jako člověk? Odpověď na tuto otázku odhaluje zajímavá studie

Umělá inteligence dokáže ohromit svými odpověďmi, ale myslí skutečně jako člověk? Nová studie odhaluje, že i ty...

Dámské halenky – široké možnosti stylingu

Dámské halenky představují důležitý prvek každého šatníku. Díky široké škále střihů a designů je lze snadno přizpůsobit...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA